Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Zbigniew Czerwonka

SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej

Najlepsza praca dyplomowa ubiegłego roku

Aplikacja SICAD-Las, powstała w środowisku SICAD/open, jest całkowicie polskim produktem, opracowanym dla polskiego użytkownika i przeznaczonym do numerycznych opracowań obszarów leśnych, będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe. W związku z tym komunikacja z systemem odbywa się w języku polskim, dane opisowe wprowadzone do relacyjnej bazy danych wpisywane są z polskimi znakami i z polskimi znakami są przetwarzane.

Dla całego ekosystemu Ziemi las jest niezastąpiony. Sama tylko jego powierzchnia stanowi istotną część przestrzeni życiowej roślin, zwierząt i człowieka. Różnorodne funkcje spełniane przez las mają istotne znaczenie dla życia i przeżycia człowieka. Las jest bardzo wrażliwą i intensywnie wykorzystywaną częścią krajobrazu. Jednocześnie podstawowy produkt lasu – drewno jest ważnym, odnawialnym surowcem. Okoliczności te powodują, że dla utrzymania środowiska leśnego niezbędne jest racjonalne planowanie zasobów i realizowanie właściwej gospodarki leśnej. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi moduł aplikacyjny SICAD-Las, jako zaczątek budowy Systemu Informacji Leśnej.
Moduł aplikacyjny SICAD-Las może być instalowany na stacjach roboczych HP, jak również na platformach systemowych firmy SILICON GRAPHICS, łącznie ze środowiskiem SICAD/ open. Natomiast do zarządzania danymi, zarówno geometrycznymi, jak i opisowymi, może być wykorzystywana relacyjna baza danych INFORMIX lub ORACLE.
Koncepcja budowy Systemu Informacji Leśnej (SIL) w oparciu o moduł aplikacyjny SICAD-Las zakłada, że do systemu będzie pozyskana jedynie podstawowa mapa leśna, jaką jest mapa gospodarcza nadleśnictwa. Pozostałe opracowania mapowe w postaci tematycznych map leśnych będą wynikiem analizy danych opisowych zawartych w relacyjnej bazie danych i numerycznej mapy gospodarczej nadleśnictwa. Opracowana aplikacja umożliwia osiągnięcie postawionego celu poprzez:
- tworzenie map obszarów leśnych, różniących się między sobą szczegółowością i tematyką;
- kojarzenie z mapą pozostałych, istotnych z punktu widzenia gospodarki leśnej, danych opisowych;
- wspólne zarządzanie, w jednej bazie zarówno danymi geometrycznymi, jak i danymi opisowymi;
- prezentację dowolnej warstwy informacyjnej (mapy leśnej);
- wykonywanie różnego rodzaju analiz danych zawartych w systemie.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS