wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Zbigniew Czerwonka

SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej

Najlepsza praca dyplomowa ubiegłego roku

Aplikacja SICAD-Las, powstała w środowisku SICAD/open, jest całkowicie polskim produktem, opracowanym dla polskiego użytkownika i przeznaczonym do numerycznych opracowań obszarów leśnych, będących w zarządzie Państwowego Gospodarstwa Leśnego – Lasy Państwowe. W związku z tym komunikacja z systemem odbywa się w języku polskim, dane opisowe wprowadzone do relacyjnej bazy danych wpisywane są z polskimi znakami i z polskimi znakami są przetwarzane.

Dla całego ekosystemu Ziemi las jest niezastąpiony. Sama tylko jego powierzchnia stanowi istotną część przestrzeni życiowej roślin, zwierząt i człowieka. Różnorodne funkcje spełniane przez las mają istotne znaczenie dla życia i przeżycia człowieka. Las jest bardzo wrażliwą i intensywnie wykorzystywaną częścią krajobrazu. Jednocześnie podstawowy produkt lasu – drewno jest ważnym, odnawialnym surowcem. Okoliczności te powodują, że dla utrzymania środowiska leśnego niezbędne jest racjonalne planowanie zasobów i realizowanie właściwej gospodarki leśnej. Naprzeciw tym potrzebom wychodzi moduł aplikacyjny SICAD-Las, jako zaczątek budowy Systemu Informacji Leśnej.
Moduł aplikacyjny SICAD-Las może być instalowany na stacjach roboczych HP, jak również na platformach systemowych firmy SILICON GRAPHICS, łącznie ze środowiskiem SICAD/ open. Natomiast do zarządzania danymi, zarówno geometrycznymi, jak i opisowymi, może być wykorzystywana relacyjna baza danych INFORMIX lub ORACLE.
Koncepcja budowy Systemu Informacji Leśnej (SIL) w oparciu o moduł aplikacyjny SICAD-Las zakłada, że do systemu będzie pozyskana jedynie podstawowa mapa leśna, jaką jest mapa gospodarcza nadleśnictwa. Pozostałe opracowania mapowe w postaci tematycznych map leśnych będą wynikiem analizy danych opisowych zawartych w relacyjnej bazie danych i numerycznej mapy gospodarczej nadleśnictwa. Opracowana aplikacja umożliwia osiągnięcie postawionego celu poprzez:
- tworzenie map obszarów leśnych, różniących się między sobą szczegółowością i tematyką;
- kojarzenie z mapą pozostałych, istotnych z punktu widzenia gospodarki leśnej, danych opisowych;
- wspólne zarządzanie, w jednej bazie zarówno danymi geometrycznymi, jak i danymi opisowymi;
- prezentację dowolnej warstwy informacyjnej (mapy leśnej);
- wykonywanie różnego rodzaju analiz danych zawartych w systemie.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Geospatial Revolution, odc. 2
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS