wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Sierpień 1995, Nr 3 (3) |


• Rozmowa z sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józefem Kaliszem • Niwelatory automatyczne - zestawienie • Warszawska Szkoła Geodezyjna • Szkoły geodezyjne • SICAD-Las początek Systemu Informacji Leśnej • Oprogramowanie Nobel • Zakup używanego dalmierza

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Ranga geodety rośnie

Mówi sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa Józef Kalisz

Ranga geodety rośnie i pojawiają się nawet zarzuty, że zawód ten zaczyna dominować. Między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich pisze, że wśród rzeczoznawców preferuje się geodetów. Zarzut ten jest nieuzasadniony. Prawdą jest, że instytucję rzeczoznawców majątkowych wprowadziło „Prawo geodezyjne i kartograficzne”. Natomiast ubiegać się mogą o te kwalifikacje zarówno prawnicy, ekonomiści, architekci, budowlańcy, jak i geodeci.

Panie Ministrze, jest Pan najwyższym rangą urzędnikiem-geodetą w kraju. Mówi się, że został Pan powołany na stanowisko sekretarza stanu z zadaniem specjalnym – przeprowadzenia reorganizacji służby geodezyjnej w Polsce. Czy to prawda?

Organizacja państwowej służby geodezyjnej, podobnie zresztą jak organizacja centrum gospodarczego rządu, wymaga zmian i nie kryję, że z taką misją tu się wybierałem. Mam za sobą 11 lat pracy na stanowisku dyrektora Wydziału Geodezji i Gospodarki Gruntami w Tarnowie i stąd niedoskonałości służby geodezyjnej znam z drugiej strony. Dodatkowo łatwiej mi spojrzeć na te zagadnienia w oderwaniu od uwarunkowań warszawskich. Mam jeden cel – chciałbym doprowadzić do integracji środowiska geodezyjnego i dlatego wiele czasu poświęcam na spotkania z przedstawicielami różnych organizacji, aby te narosłe na przestrzeni lat animozje spróbować wyeliminować.
Mamy już przygotowany projekt ustawy o państwowej służbie geodezyjnej. Trwają prace zespołu pod przewodnictwem wicepremiera Kołodki nad uporządkowaniem podatku od nieruchomości. We wszystkich dokumentach przewija się temat powołania Głównego czy Centralnego Urzędu Katastru i Geodezji. Jednocześnie we wtorek (20.06.1995 – przyp. red.) sprawa reorganizacji centrum gospodarczego została przez rząd zaakceptowana. Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa ( z wyjątkiem części związanej z gospodarką, czyli organów założycielskich, które przejdą do Ministerstwa Gospodarki) przekształci się prawdopodobnie w Ministerstwo Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej (analogia do sejmowej Komisji Polityki Przestrzennej, Budowlanej i Mieszkaniowej). I to będzie chyba najlepszy moment, żeby stworzyć warunki dla istnienia Urzędu Geodezji i Kartografii czy dla Urzędu Katastru, Geodezji i Kartografii, zorganizowanego na podobnych zasadach jak Urząd Nadzoru Budowlanego. Sądzę, że jeżeli wszystko dobrze się ułoży, to od 1 stycznia przyszłego roku winien zacząć funkcjonować, w ramach reorganizacji centrum, nowy organizm w postaci Głównego Urzędu. Jaka będzie jego nazwa, nie jest jeszcze przesądzone.

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS