wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Odbiorniki oferowane na polskim rynku

GPS-y dla GIS-owców

Umownie przyjmuje się, że odbiornik GPS osiągający dokładność rzędu 2-3 m jest wystarczający do zastosowań gisowskich. W zależności od potrzeb użytkowników i celu, dla jakiego budowany jest system informacji geograficznej (GIS), wykorzystane mogą być różne metody zbierania danych. Bazę geometryczną można budować na podstawie: digitalizacji istniejących map, wyników pomiarów geodezyjnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, a także GPS.

Dlaczego GPS? Wzmożone zainteresowanie tą technologią wywołane jest jej podstawowymi zaletami: - pomiary są właściwie niezależne od warunków meteorologicznych na stanowiskach pomiarowych, - nie jest wymagana wzajemna widoczność pomiędzy punktami, - krótki czas pomiaru osiągany dzięki dużemu stopniowi jego automatyzacji, - pozycja wyznaczana jest w jednolitym globalnym układzie współrzędnych, - wysoka dokładność, - proste opracowanie wyników pomiaru, - niskie koszty pomiaru i obróbki danych. Bardzo istotne jest, że przenoszenie pozyskanych wyników do komputera (wczytanie współrzędnych do bazy geometrycznej) może odbywać się automatycznie już w terenie (przy wykorzystaniu odpowiednich aplikacji), a prace terenowe mogą być wykonywane przez jedną osobę.

Przy pomiarach trzeba uwzględnić fakt, że zastosowanie odbiornika GPS pozwala na uzyskanie bardzo dobrych dokładności na terenach otwartych. Istotne problemy mogą się pojawić na terenach leśnych – trzeba się liczyć z możliwością odbić fal radiowych od drzew, co może spowodować błąd odczytu rzędu nawet kilkunastu metrów. Podobne trudności można napotkać w warunkach miejskich.

Pomiar techniką DGPS (różnicową) jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładność lepsza od kilkunastu metrów. Jego wadą jest fakt, że aby móc cokolwiek zmierzyć, trzeba dysponować co najmniej dwoma odbiornikami GPS. Jeden z nich należy bowiem umieścić w punkcie o znanych współrzędnych, czyniąc z niego tzw. stację bazową. Szansą na obniżenie kosztów i szersze niż do tej pory wykorzystanie GPS jest rozwój sieci permanentnych stacji referencyjnych oraz systemów takich jak WAAS, EGNOS, LandStar czy OmniSTAR umożliwiających odbiór poprawek korekcyjnych i efektywne korzystanie tylko z jednego odbiornika. Wciąż barierą dalszego rozwoju są również ceny, choć odbiornik jednoczęstotliwościowy z możliwością pomiarów DGPS można kupić już za 7500 zł (wraz z rejestratorem i oprogramowaniem).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS