Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Listopad 2002, Nr 11 (90) |


• Wytyczamy normy • Zrób to sam, czyli korekcja geometryczna wysokorozdzielczych obrazów satelitarnych • Teledetekcja po hindusku – rozmowa z prof. Rameshem P. Singhem z Instytutu Technologii w Kanpur • Gorący kartofel, Prezentacja polskiej geomatyki podczas II Śląskiego Forum GIS • GPS-y dla GIS-owców • ...

powrót

Odbiorniki oferowane na polskim rynku

GPS-y dla GIS-owców

Umownie przyjmuje się, że odbiornik GPS osiągający dokładność rzędu 2-3 m jest wystarczający do zastosowań gisowskich. W zależności od potrzeb użytkowników i celu, dla jakiego budowany jest system informacji geograficznej (GIS), wykorzystane mogą być różne metody zbierania danych. Bazę geometryczną można budować na podstawie: digitalizacji istniejących map, wyników pomiarów geodezyjnych, fotogrametrycznych i teledetekcyjnych, a także GPS.

Dlaczego GPS? Wzmożone zainteresowanie tą technologią wywołane jest jej podstawowymi zaletami: - pomiary są właściwie niezależne od warunków meteorologicznych na stanowiskach pomiarowych, - nie jest wymagana wzajemna widoczność pomiędzy punktami, - krótki czas pomiaru osiągany dzięki dużemu stopniowi jego automatyzacji, - pozycja wyznaczana jest w jednolitym globalnym układzie współrzędnych, - wysoka dokładność, - proste opracowanie wyników pomiaru, - niskie koszty pomiaru i obróbki danych. Bardzo istotne jest, że przenoszenie pozyskanych wyników do komputera (wczytanie współrzędnych do bazy geometrycznej) może odbywać się automatycznie już w terenie (przy wykorzystaniu odpowiednich aplikacji), a prace terenowe mogą być wykonywane przez jedną osobę.

Przy pomiarach trzeba uwzględnić fakt, że zastosowanie odbiornika GPS pozwala na uzyskanie bardzo dobrych dokładności na terenach otwartych. Istotne problemy mogą się pojawić na terenach leśnych – trzeba się liczyć z możliwością odbić fal radiowych od drzew, co może spowodować błąd odczytu rzędu nawet kilkunastu metrów. Podobne trudności można napotkać w warunkach miejskich.

Pomiar techniką DGPS (różnicową) jest niezastąpiony wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dokładność lepsza od kilkunastu metrów. Jego wadą jest fakt, że aby móc cokolwiek zmierzyć, trzeba dysponować co najmniej dwoma odbiornikami GPS. Jeden z nich należy bowiem umieścić w punkcie o znanych współrzędnych, czyniąc z niego tzw. stację bazową. Szansą na obniżenie kosztów i szersze niż do tej pory wykorzystanie GPS jest rozwój sieci permanentnych stacji referencyjnych oraz systemów takich jak WAAS, EGNOS, LandStar czy OmniSTAR umożliwiających odbiór poprawek korekcyjnych i efektywne korzystanie tylko z jednego odbiornika. Wciąż barierą dalszego rozwoju są również ceny, choć odbiornik jednoczęstotliwościowy z możliwością pomiarów DGPS można kupić już za 7500 zł (wraz z rejestratorem i oprogramowaniem).

Pełna treść artykułu w listopadowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS