Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2002, Nr 9 (88) |


• IACS: co zrobić, by zarobić? – radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych, czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof. Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów ...

powrót

Jerzy Gaździcki, Janusz Michalak

Nie wyważajmy otwartych drzwi

Normalizacja w polskiej geomatyce: kierunki działań. Niegdyś standaryzacja koncentrowała się na osiągniętym stanie technologicznym; obecnie toruje również drogę nowym rozwiązaniom, formułując wymagania i ułatwiając wdrożenia. Dlatego wybór sposobu standaryzacji jest dla polskiej geomatyki bardzo ważny. Jaką drogą pójść? Opracować oryginalne polskie normy czy przyjąć istniejące już normy o charakterze międzynarodowym? Korzystać z dorobku europejskiego (CEN) czy też światowego (ISO oraz Open GIS)? Dyskusja na te tematy jest bardzo potrzebna.

W Polskim Komitecie Normalizacyjnym utworzona została w roku 2001 Normalizacyjna Komisja Problemowa nr 297 ds. Informacji geograficznej, która podjęła się ambitnego zadania opracowania rodziny polskich norm, przyjmując za podstawę dorobek europejskiego Komitetu Technicznego CEN/TC 287 Informacja geograficzna. Już po pierwszym roku pracy Komisja przekazała do ankietyzacji projekty dwóch norm:
- PrPN-N-12009 Informacja geograficzna. Model odniesienia (14 stron).
- PrPN-N-12060 Informacja geograficzna. Opis danych. Schemat przestrzenny (71 stron).
Autorzy niniejszego artykułu pragną zwrócić uwagę społeczności geoinformacyjnej w Polsce na prace tej, tak bardzo potrzebnej, Komisji. Licząc na to, że osiągnie ona oczekiwane efekty, należy dążyć do usuwania zarysowujących się
trudności. Istotne jest zwłaszcza, aby pamiętać, że podstaw ą przyjęcia norm musi być konsens osiągany w procesie upowszechniania, dyskutowania, opiniowania i uzgadniania projektów norm. Można się obawiać, że proces ten nie będzie tu przebiegał prawidłowo na skutek:
- braku należytej jawności – wyrażającym się w niedostatecznym informowaniu o projektach norm, zbyt wąskim zakresie ankietyzacji i trudnym dostępie do przygotowanych dokumentów;
- braku należytej reakcji środowiska – wynikającym ze sposobu przygotowania projektów norm oraz ogólnie odczuwanej stagnacji ekonomicznej zmniejszającej zainteresowanie postępem technicznym.
Znaczenie norm, którym pod wpływem języka angielskiego nadaje się równie ż nieco ogólniejszą nazwę standardów, jest w geomatyce trudne do przecenienia. Ich głównym celem jest zapewnienie odpowiedniej jakości w zakresie:
- danych geoprzestrzennych oraz procesów ich przetwarzania,
- produktów i usług geoinformacyjnych (inaczej mówiąc – dotyczących informacji geograficznej, przestrzennej lub geoprzestrzennej).
W związku z rozwojem informatyki i telekomunikacji rola standaryzacji w geomatyce ulega rozszerzeniu. Niegdyś standaryzacja koncentrowała się na osiągniętym stanie technologicznym, obecnie toruje równie ż drogę nowym rozwiązaniom, formułując wymagania i ułatwiając wdrożenia. Pod względem zakresu stosowania standardy w geomatyce można podzielić na 3 grupy przedstawione na rysunku poniżej w postaci warstw.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS