|
• IACS: co zrobić, by zarobić? –
radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i
Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych,
czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof.
Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego
Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji •
Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym
z rejestrów ...
powrót
|
Adam Linsenbarth
Kolejny projekt Komisji Europejskiej
Geographic Information Network in Europe. W GEODECIE 5/2002 w artykule „Aż trudno zliczyć” dokonano przeglądu różnych programów związanych z systemami informacji przestrzennej, które były realizowane w ostatnich latach w Europie. W numerze czerwcowym zamieszczono tekst poświęcony INSPIRE. Z kolei w sierpniu zaprezentowano GMES będący wspólnym przedsięwzięciem Komisji Europejskiej (EC) i Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Czas zatem na omówienie najnowszego programu Komisji – GINIE (Geographic Information Network in Europe), czyli Sieć Informacji Geograficznej w Europie.
|
GINIE ustanowiono w ramach Programu Technologie Społeczeństwa Informacyjnego (Information Society Technologies Programme) i zaplanowano go na dwa lata. Głównym celem tego projektu jest opracowanie spójnej strategii rozwoju informacji geograficznej (GI) na potrzeby Europy. GINIE jest realizowany przez konsorcjum w składzie: - Uniwersytet w Sheffield (Anglia) – koordynator dr Max Craglia, - EUROGI, - Ośrodek Badawczy Komisji Europejskiej – JRC w Isprze, - Open GIS Consortium (Europe). Jakimi przesłankami kierowano się przy ustalaniu kolejnego projektu EC z zakresu GI i GIS? Czy zachodziła taka konieczność? Czym różni się on od swoich poprzedników? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania. W latach 90. prowadzono wiele dyskusji na temat informacji geograficznej i odpowiedniej infrastruktury zarówno na szczeblu regionalnym, krajowym, jak i ogólnoeuropejskim. Zrealizowano liczne projekty dotyczące różnych aspektów technicznych, organizacyjnych i prawnych. Generalnie były to jednak opracowania fragmentaryczne i ciągle brakowało kompleksowych studiów obejmujących różne poziomy GI, a w szczególności wizji i strategii rozwoju tej informacji w krajach Unii Europejskiej. W ramach programu GINIE określono obszary i cele działania: - utworzenie ram instytucjonalnych i organizacyjnych ogólnoeuropejskiego systemu informacji geograficznej, - wykorzystanie wszystkich dotychczasowych doświadczeń nie tylko krajów europejskich, ale także USA, Australii oraz Dalekiego Wschodu i określenie perspektyw udziału Europy w budowaniu globalnego systemu informacji geograficznej, - określenie strategii rozwoju opartej na partnerstwie administracji publicznej, przemysłu oraz zaplecza naukowo-badawczego, - opracowanie strategii rozwoju GIS o zasięgu obejmującym obok członków UE także kraje kandydujące, jak również kraje basenu Morza Śródziemnego, - określenie zasad finansowych i organizacyjnych rozwoju systemu, który powinien mieć nakreślony bardzo odległy horyzont czasowy.
Realizacja tych celów polegać ma na podjęciu szeregu akcji i działań jak np.: - przeprowadzenie dogłębnej analizy dostępu do danych, ich wykorzystania oraz rozprowadzania, nie tylko w Europie, ale również poza nią, - zdobywanie doświadczeń i wiedzy poprzez organizowanie warsztatów roboczych, konferencji, projektów studialnych oraz ich upowszechnianie, - organizowanie specjalnych seminariów dla ludzi kierujących polityką zarówno na szczeblu krajowym, jak i ogólnoeuropejskim, - udział w debacie na temat globalnej infrastruktury danych przestrzennych w czasie konferencji organizowanej w Budapeszcie we wrześniu 2002 roku, - współdziałanie przy realizacji programu INSPIRE, - stworzenie specjalnych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli rządów i przemysłu w celu określenia spójnej strategii rozwoju GI oraz opracowania odpowiedniego programu i harmonogramu finansowo-czasowego.
Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY
powrót
|