wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2002, Nr 9 (88) |


• IACS: co zrobić, by zarobić? – radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych, czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof. Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Wiedzieć nie tylko co, ale i dlaczego

Z profesorem Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji, rozmawia Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Co skłoniło Pana do podjęcia tak dalekiej podróży, aż na naszą półkulę?
Do Europy przyjechałem głównie z okazji corocznego spotkania ONZ-owskiego Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej (COPUOS) w Wiedniu oraz sympozjum Europejskiego Stowarzyszenia Laboratoriów Teledetekcyjnych (EARSeL) w Pradze. Przy okazji odwiedzam różne kraje, chciałem też poznać Polskę oraz Polskie Towarzystwo Fotogrametrii i Teledetekcji. To zainteresowanie ma również podłoże pozazawodowe, moja synowa jest bowiem Polką, a ja dotychczas niewiele na temat waszego kraju wiedziałem. Podczas tej podróży odwiedzę również Chorwację, gdzie odbywa się spotkanie komitetu organizacyjnego konferencji „Geoinformacja dla praktyki” przewidzianej na październik 2003 r. Następne spotkania mam w Waszyngtonie (ONZ-owska Grupa Robocza „Geoinformacja”) i w Toronto (konferencja IEEE nt. Nauk o Ziemi i teledetekcji). Jest to więc podróż dookoła świata.

Czy wśród instytucji, które odwiedził Pan w Polsce, były także firmy fotogrametryczne?
Nie, byłem tylko w placówkach naukowych: na Politechnice Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz w Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie.

Jaki obraz naszej fotogrametrii wyniósł Pan z tych spotkań?
Poziom technologiczny jest bardzo wysoki, co mnie nie dziwi, ponieważ często spotykam polskich naukowców na różnych międzynarodowych konferencjach. Starają się oni nadążać za najnowszymi technologiami w obliczu gwałtownych zmian, jakie zachodzą w fotogrametrii. Pewnym problemem jest zdobycie funduszy, jednak z podobnymi kłopotami borykają się również inne dziedziny nauki i inne kraje. Dawniej sprzęt fotogrametryczny służył całymi latami. Dzisiaj work station po trzech latach nadaje się do modernizacji.

Które firmy wyznaczają kierunki rozwoju fotogrametrii i teledetekcji na świecie?
W Australii silną pozycję ma Leica AG Geosystems. W skali światowej aktywny jest Intergraph, duży potencjał ma też nowa firma – Z/I Imaging. Myślę, że jeśli chodzi o szeroko pojmowane potrzeby rynku, to jednak najpełniejszą ofertą dysponuje Leica: od geodezyjnych instrumentów pomiarowych, GPS przez skanery terenowe aż po urządzenia do cyfrowej fotogrametrii i do teledetekcji. Jednak grupa firm starających się zająć miejsce na rynku producentów sprzętu fotogrametrycznego jest znacznie większa.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lotnicza chmura punktów w najwyższej rozdzielczości
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS