Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2002, Nr 9 (88) |


• IACS: co zrobić, by zarobić? – radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych, czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof. Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów ...

powrót

Jerzy Przywara

Pieniądze dla ambitnych

6. Program Ramowy UE wspiera nie tylko naukę. Nasze przedsiębiorstwa geoinformatyczne robią bokami i desperacko poszukują źródeł finansowania. Tymczasem w zakresie 5. Programu Ramowego UE Polska odzyskała zaledwie połowę z kwoty wpłaconej przez siebie na ten cel do unijnej kasy. W jaki sposób biznes geoinformatyczny może wykorzystać szanse wynikające z 6. Programu Ramowego?

Olbrzymi wzrost politycznej i gospodarczej roli technologii satelitarnych spowodował, że Unia Europejska podjęła w ostatnich latach istotne działania dotyczące rozwoju sektora kosmicznego. Należą do nich prace nad budową europejskiego systemu nawigacji satelitarnej GALILEO, odpowiednika amerykańskiego GPS. Umożliwi on uniezależnienie się Europy od USA w dziedzinie nawigacji oraz rozwój tego sektora gospodarki, którego wartość prognozowana jest w 2010 r. na blisko 10 mld euro. Innym programem uruchomionym przez Unię Europejską jest GMES (Global Monitoring for Environment and Security) mający na celu badanie środowiska naturalnego z wykorzystaniem zobrazowań pochodzących z europejskich satelitów. Na realizację tylko tych zadań UE przeznaczy w najbliższych latach około 2 mld euro.

Z kolei w listopadzie br. rusza 6. Program Ramowy (6. PR) – zaplanowane do 2006 r. przedsięwzięcie Piętnastki w zakresie badań, rozwoju technicznego i jego prezentacji o budżecie przekraczającym 17 mld euro. Z tej kwoty jeden miliard zarezerwowany jest na zagadnienia z zakresu aeronautyki i przestrzeni kosmicznej.
Obecnie polskie podmioty (wspólnie z partnerami z krajów UE) mogą uczestniczyć w tym programie i korzystać z unijnych funduszy. Przed naszymi przedsiębiorcami stoi jednak trudne zadanie. Polskie firmy nie brały, jak dotąd, udziału w projektach związanych z techniką satelitarną i kosmiczną. W niewielkim stopniu potrafiły też wykorzystać szansę, jaką już dają nam programy unijne. Szwankuje przepływ informacji, brak jest wiedzy o tym, jak pozyskać te środki, nie zadbano o rozpropagowanie tematu wśród przedsiębiorców. W przeciwieństwie do programu PHARE, którego anonse nt. przetargów publikowane są od pewnego czasu na stronach internetowych Urzędu Zamówień Publicznych, ogłoszenia o innych unijnych projektach można znaleźć w zasadzie jedynie na stronach UE.
Dla 6. PR funkcję krajowego punktu kontaktowego i koordynatora prac wspomagających przystępowanie do programu pełni Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN. Odnosi się wrażenie, że program ten skierowany jest wyłącznie do środowiska naukowego, chociaż tak nie jest. Być może szansę na aktywne włączenie przedsiębiorców do prac przy europejskich projektach związanych z technologiami kosmicznymi stworzy powstałe w ubiegłym roku Polskie Biuro ds. Przestrzeni Kosmicznej. Jakub Ryzenko (specjalista w tym biurze, a jednocześnie sekretarz Międzyresortowego Zespołu Konsultacyjno-Koordynującego ds. Przestrzeni Kosmicznej, który jest organem doradczym premiera) potwierdza, że w Polsce odbiorcami informacji o możliwościach uzyskania funduszy z Programów Ramowych najczęściej stają się instytucje naukowe.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama