wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2002, Nr 9 (88) |


• IACS: co zrobić, by zarobić? – radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych, czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof. Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów ...

powrót

Jan Konieczny

Szybko, dobrze, tanio?

Krajowy System Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich, polski IACS i LPIS.
Powszechnie wiadomo, szczególnie poza Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, że warunkiem otrzymania przez polskich rolników środków pomocowych Unii Europejskiej jest utworzenie baz danych Krajowego Systemu Ewidencji Gospodarstw Rolnych i Zwierząt Gospodarskich. System ten, podobnie jak IACS (Integrated Administrative and Control System), służyć ma kontroli i zarządzaniu wszelkimi środkami pomocowymi z Unii Europejskiej, jakie już otrzymaliśmy (SAPARD) i jakie jeszcze otrzyma polski rolnik oraz nasze instytucje i organizacje rolne.

Aby to było możliwe, pomimo znacznego opóźnienia należy bezwzględnie wykonać szereg działań, poczynając od jak najszybszego przeprowadzenia wśród rolników, a także pozostałych beneficjentów rolniczej pomocy unijnej w kraju, szerokiej i wyczerpującej ankietyzacji oraz akcji informacyjnej. Tematem ich byłyby warunki i zobowiązania, jakie wynikają z deklaracji skorzystania ze środków pomocowych, udział własny i skutki finansowe niewłaściwego wykorzystania środków. Należałoby także zapoznać rolników z procedurą występowania o dofinansowanie oraz z trybem wypełniania i składania wniosków. Uzyskane dane dotyczące liczby potencjalnych beneficjentów, a także informacja związana z lokalizacją gospodarstw rolnych występujących o dotacje unijne ma fundamentalne znaczenie dla określenia priorytetów i powodzenia akcji zakładania baz danych polskiego IACS-u.
W procesie tym szczególnie istotne jest ustanowienie kolejności ich tworzenia. Wiadomo bowiem, że na założenie wszystkich baz danych polskiego IACS-u (ponad 300 lokalnych, 16 regionalnych oraz 1 centralnej) potrzeba wielu lat, które już po części zostały zaprzepaszczone. Tworzenie i zapełnienie treści ą tych baz jest obowiązkiem ARiMR wynikającym z ustawy z 25 lipca 2001 r. o krajowym systemie ewidencji gospodarstw rolnych i zwierząt gospodarskich oraz o zmianie niektórych ustaw. Ewidencja gospodarstw rolnych stanowiąca fundamentalną część składową polskiego IACS-u opierać się musi na ewidencji gruntów i budynków (art. 8.2 ustawy), która wymaga w związku z tym zasadniczej modernizacji, ażeby eksportowane z jej baz dane dotyczące gospodarstw rolnych były zgodne ze standardami UE w zakresie LPIS (Land Parcel Information System).

ARiMR powinna pilnie przystąpić do wspomnianej ankietyzacji oraz tworzenia i zapełniania własnych baz informacjami i danymi (geometrycznymi i opisowymi) niezbędnymi do sprawowania funkcji ewidencyjnej (gromadzenia informacji), administracyjnej (rozdziału środków), a także kontrolnej w zakresie wykorzystania znacznych, bo wielomiliardowych środków restrukturyzacyjnych dla polskiego rolnictwa. Całemu procesowi tworzenia tych baz danych zarówno w zakresie formalnoproceduralnym, jak i technologicznym trzeba poświęcić szczególną uwagę i realizować go pod ścisłą kontrolą i we współpracy z kompetentnymi agendami Unii Europejskiej, aby uniknąć kolejnych kompromitacji, jak to już miało miejsce w przeszłości. Ustawa o polskim IACS-ie zezwala ARiMR zlecić czynności techniczne z tym związane wyspecjalizowanym podmiotom, które dla Agencji takie bazy danych założą (art. 13.1). Ze względu na znaczne środki finansowe obszar działania IACS-u jest wybitnie korupcjogenny i tym bardziej powinno się zadbać o to, ażeby górę brały uczciwość i kompetencja.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak oszukać GPS?
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS