wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2002, Nr 9 (88) |


• IACS: co zrobić, by zarobić? – radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych, czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof. Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Geomatyka dla polskich rolników

CAP, IACS, LPIS... – te anglojęzyczne akronimy kojarzone są z przyszłymi subwencjami Unii Europejskiej dla polskich rolników oraz z zadaniami, jakie Polska ma wykonać w okresie przedakcesyjnym, a więc bardzo pilnie, aby umożliwić określanie wysokości subwencji i ich wypłacanie. Zadania te mają zatem istotne znaczenie polityczne i ekonomiczne, a od strony technicznej wiążą się bezpośrednio z geomatyką.

Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej (Common Agricultural Policy – CAP) ma już stosunkowo długą historię, rozpoczętą Traktatami Rzymskimi w roku 1957. Cele tej polityki określono w sposób następujący:
- zwiększenie produkcji rolnej,
- zagwarantowanie godziwego poziomu życia społecznościom wiejskim,
- stabilizacja rynków rolnych,
- zapewnienie regularności dostaw żywności,
- utrzymanie racjonalnego poziomu cen, akceptowalnego dla konsumentów.
Przyjęto jednocześnie trzy zasady, które dotyczyły odpowiednio:
- jednolitości rynku produktów rolnych oraz swobodnego ich przepływu w obrębie wspólnoty,
- preferencji dla państw członkowskich,
- wspólnego ponoszenia kosztów.
Wypracowano system pomocy dla większości sektorów rolnictwa, obejmujący w szczególności dopłaty bezpośrednie do produkcji rolniczej. Wyniki stosowanego interwencjonizmu nie zawsze były pozytywne, czego przykładem była nadprodukcja masła i wina. Dotychczasowa polityka Unii Europejskiej w tym zakresie jest powszechnie krytykowana.
Podkreśla się jej wysokie koszty pochłaniające połowę budżetu Unii, uznaje się również konieczność przystosowania jej do nowych warunków, jakie powstaną po włączeniu państw Europy Środkowej, a zwłaszcza Polski.

W lipcu bieżącego roku upubliczniony został dokument Komisji Europejskiej (Commission, 2002) określający kierunki reformy CAP i stanowiący podstawę, traktowanych jako pilne, prac legislacyjnych. Dokument ten spotkał się z ogólnym pozytywnym przyjęciem w krajach członkowskich i kandydujących, m.in. w Polsce. Utrzymując nakłady na dotychczasowym poziomie, zmienia się cele i sposoby oddziaływania. W szczególności postuluje się:
- określanie stanowiącej subwencję płatności bezpośredniej dla rolnika w zależności od wielkości jego gospodarstwa, nie zaś, jak obecnie, od produkcji,
- uzależnienie wysokości tej subwencji od zachowania standardów środowiskowych, jakości żywności, dobra zwierząt i bezpieczeństwa pracy,
- znaczące zwiększenie pomocy dla rozwoju obszarów wiejskich oraz zastosowanie nowych środków oddziaływania w tym zakresie,
- wprowadzenie nowego systemu kontroli gospodarstw korzystających z pomocy.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS