Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Wrzesień 2002, Nr 9 (88) |


• IACS: co zrobić, by zarobić? – radzą prof. Jerzy Gaździcki, dr Jan Konieczny i Robert Lach • Pieniądze dla ambitnych, czyli 6. Program Ramowy UE • Rozmowa z prof. Johnem Trinderem, prezydentem Międzynarodowego Towarzystwa Fotogrametrii i Teledetekcji • Marzenia, czyli o tym, jak EGiB stanie się jednym z rejestrów ...

powrót

Jerzy Gaździcki

Geomatyka dla polskich rolników

CAP, IACS, LPIS... – te anglojęzyczne akronimy kojarzone są z przyszłymi subwencjami Unii Europejskiej dla polskich rolników oraz z zadaniami, jakie Polska ma wykonać w okresie przedakcesyjnym, a więc bardzo pilnie, aby umożliwić określanie wysokości subwencji i ich wypłacanie. Zadania te mają zatem istotne znaczenie polityczne i ekonomiczne, a od strony technicznej wiążą się bezpośrednio z geomatyką.

Wspólna polityka rolna Unii Europejskiej (Common Agricultural Policy – CAP) ma już stosunkowo długą historię, rozpoczętą Traktatami Rzymskimi w roku 1957. Cele tej polityki określono w sposób następujący:
- zwiększenie produkcji rolnej,
- zagwarantowanie godziwego poziomu życia społecznościom wiejskim,
- stabilizacja rynków rolnych,
- zapewnienie regularności dostaw żywności,
- utrzymanie racjonalnego poziomu cen, akceptowalnego dla konsumentów.
Przyjęto jednocześnie trzy zasady, które dotyczyły odpowiednio:
- jednolitości rynku produktów rolnych oraz swobodnego ich przepływu w obrębie wspólnoty,
- preferencji dla państw członkowskich,
- wspólnego ponoszenia kosztów.
Wypracowano system pomocy dla większości sektorów rolnictwa, obejmujący w szczególności dopłaty bezpośrednie do produkcji rolniczej. Wyniki stosowanego interwencjonizmu nie zawsze były pozytywne, czego przykładem była nadprodukcja masła i wina. Dotychczasowa polityka Unii Europejskiej w tym zakresie jest powszechnie krytykowana.
Podkreśla się jej wysokie koszty pochłaniające połowę budżetu Unii, uznaje się również konieczność przystosowania jej do nowych warunków, jakie powstaną po włączeniu państw Europy Środkowej, a zwłaszcza Polski.

W lipcu bieżącego roku upubliczniony został dokument Komisji Europejskiej (Commission, 2002) określający kierunki reformy CAP i stanowiący podstawę, traktowanych jako pilne, prac legislacyjnych. Dokument ten spotkał się z ogólnym pozytywnym przyjęciem w krajach członkowskich i kandydujących, m.in. w Polsce. Utrzymując nakłady na dotychczasowym poziomie, zmienia się cele i sposoby oddziaływania. W szczególności postuluje się:
- określanie stanowiącej subwencję płatności bezpośredniej dla rolnika w zależności od wielkości jego gospodarstwa, nie zaś, jak obecnie, od produkcji,
- uzależnienie wysokości tej subwencji od zachowania standardów środowiskowych, jakości żywności, dobra zwierząt i bezpieczeństwa pracy,
- znaczące zwiększenie pomocy dla rozwoju obszarów wiejskich oraz zastosowanie nowych środków oddziaływania w tym zakresie,
- wprowadzenie nowego systemu kontroli gospodarstw korzystających z pomocy.

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama