Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2007, Nr 10 (149) |


• Metadane nie wystarczą – o systemach EGiB jako elemencie centralnych systemów informacyjnych administracji publicznej pisze Janusz Dygaszewicz • O założeniach do nowego Prawa geodezyjnego i kartograficznego mówią: Bogdan Ney, Jerzy Albin, Waldemar Klocek • World­View-1 na orbicie • 51. Tydzień Fotogrametryczny w ...

powrót

Marek Pudło

Gwiazdy INTERGEO 2007

Międzynarodowe Targi Geodezyjne, Lipsk, 25-27 września

Po raz pierwszy od kilku lat niemieckie targi INTERGEO dotarły do wschodnich landów tego kraju. Zarówno liczba firm i zwiedzających, jak i ogólna powierzchnia wystawiennicza potwierdziły, że ta część Niemiec jest wyraźnie słabsza ekonomicznie. Choć i tak blisko 500 wystawców pokazało wiele ciekawych rozwiązań.

Skaner laserowy Topcon GLS-1000 to pierwszy taki produkt Japończyków. Wchodzą na bardzo trudny rynek, gdzie już od kilku lat sytuacja jest ustabilizowana. Zamierzają zmienić to instrumentem, którego parametry nie pozwalają go zaszufladkować w żadnym segmencie. Zasięg 150 m mógłby w pierwszej chwili świadczyć, że to urządzenie przemysłowe, ale dokładność 4 mm na 50 m od razu kwalifikuje go do grona instrumentów topograficznych. Skaner potrafi mierzyć 3000 punktów na sekundę w technologii impulsowej za pomocą niewidzialnego lasera (klasa I bezpieczeństwa). Pole widzenia wynosi 360° x 70°. Na uwagę zasługuje sposób obsługi urządzenia, które posiada własny wyświetlacz, a parametry skanowania ograniczają się do wskazania dwóch narożników obszaru działania oraz określenia rozdzielczości (poprzez gęstość siatki lub liczbę punktów w skanie). Instrument umożliwia także wykonywanie wbudowanym aparatem cyfrowym zdjęć mierzonych obiektów, które w dalszej kolejności posłużą do wizualizacji chmur punktów i tworzenia modeli 3D. Urządzenie można obsługiwać także za pomocą palmtopa/laptopa z oprogramowaniem Topcon ScanMaster za pośrednictwem łącza Wi-Fi. GLS-1000 ma zintegrowaną baterię, karty pamięci SD oraz dwuosiowy kompensator. Skaner ma kosztować ok. 100 000 dolarów i jest duża szansa, że w Polsce pojawi się pod koniec tego roku.

Firma Topcon pokazała również urządzenie GPT-9000A IS. Jest to zmotoryzowany tachimetr, który został wyposażony we wbudowaną kamerę cyfrową. Przekazuje ona na żywo obraz na wyświetlacz instrumentu lub kontrolera. Ma szerokokątny obiektyw i dysponuje 30-krotnym zoomem optycznym. Oprogramowanie pomiarowe posiada funkcję Topo trace, która umożliwia wskazywanie – na obrazie z kamery – punktu, który ma być zmierzony. Tachimetr posiada także opcję skanowania (20 punktów na sekundę), co w połączeniu z silnym bezlustrowym dalmierzem o zasięgu 2000 m i kamerą czyni go użytecznym narzędziem do zbierania chmury punktów i tworzenia modeli 3D pomierzonych obiektów. Obróbka danych odbywa się w oprogramowaniu biurowym Topcon ImageMaster.

Leica pokazała „odświeżoną” wersję swojego topowego produktu – tachimetrów serii 1200. Oznaczono je symbolami TPS1200+. Szwajcarski producent oprócz wprowadzenia drobnych zmian stylistycznych w obudowie, zastosował dwa nowe elementy. Pierwszym jest zmodyfikowany i ulepszony kolorowy wyświetlacz, który zużywa mniej energii w porównaniu ze swoim poprzednikiem oraz zabezpieczony jest przed zarysowaniami. Nie trzeba już stosować folii ochronnej. Jednak najważniejszą modyfikacją jest zastosowanie nowego dalmierza PinPoint R1000. Mierzy on bezlustrowo odległości nawet 1000 m, a jego największą zaletą jest średnica plamki wiązki lasera, która na 200 m wynosi jedynie ok. 8 cm. Dzięki temu uzyskano dokładność pomiaru odległości bez lustra na poziomie 2-3 mm + 2 ppm. Przy pracy z pryzmatem precyzja wynosi 1 mm + 1,5 ppm. Tachimetry Leica TPS1200+ będą sprzedawane również w wersji z dalmierzem o mniejszym zasięgu – PinPoint R400. Oprogramowanie wzbogacono o zabezpieczenie kodem PIN...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS