wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001200220032004
2005200620072008200920102011201220132014
20152016201720182019
| Luty 2006, Nr 2 (129) |


• Dwa rekordy świata – blaski i cienie realizacji polskich atlasów narodowych, cz. II • ASG-PL genetycznie zmodyfikowana • Wyrok sądu pod sąd, czyli ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych • Głębokie wykopy • Przyszłość SDI • Kto się boi IPE? • Zestawienie oprogramowania do obsługi tachimetrów

powrót

Mirosław Zalewski

Wyrok pod osąd

Ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych a EGiB

Jednym z reliktów prawnych wyjątkowo odpornych na rzeczywistość jest ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych. Dawno już powinna być uchylona, a co najwyżej część jej zapisów mogłaby trafić do uregulowań z zakresu zagos­podarowania przestrzennego i ochrony środowiska.

Podstawowym celem tej ustawy miało być ograniczanie przeznaczania gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne. Cóż jednak może oznaczać „ograniczanie przeznaczania”, jak nie ograniczanie inwestycji i rozwoju? Już przepisy o utracie ważności planów zagospodarowania przestrzennego w znacznym stopniu zablokowały procesy inwestycyjne, a ustawa o ochronie gruntów rolnych i leśnych (uoogril) jeszcze stan ten pogarsza. Moim zdaniem pełni ona obecnie bardziej funkcję fiskalną aniżeli ochronną. Z punktu widzenia inwestora dodatkowo biurokratyzuje proces ubiegania się o pozwolenie na budowę, czasami nakładając na niego srogie należności i opłaty roczne. A przecież tereny atrakcyjne inwestycyjnie i tak kiedyś zostaną zurbanizowane, niezależnie od tego, czy stanowić będą grunty klasy V czy III.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_articlereklama

Wydanie

rok
słowa kluczowe
rozdzielane przecinkami

reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt