Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Styczeń 2004, Nr 1 (104) |


• Czy GUGiK przetrwa? • Porządki na rynku nieruchomości – rozmowa z Henrykiem Jędrzejewskim, architktem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami • Ortointeres • Z życia Teodora Józefa Blachuta, fragmenty książki wybitnego polskiego fotogrametry, który karierę naukową zrobił w Kanadzie

powrót

Marcin Lebiecki

Standaryzacja GIS-u

Współużytkowanie danych przestrzennych przez różne programy GIS w Oracle

Standard zapisu i odczytu danych w różnych programach to niezwykle istotne zagadnienie w systemach zarządzania dużymi bazami danych.

Międzynarodowa społeczność użytkowników GIS świadoma jest tego, że przyszłość tej technologii to scentralizowane geoserwery – odpowiedzialne zarówno za dystrybucję dużych ilości danych przestrzennych, jak i ich analizowanie, przetwarzanie oraz udostępnianie klientom w formie usług. Twórcy oprogramowania GIS, idąc za potrzebami klientów, rozbudowują swoje produkty, umożliwiając w nich zapis dużych ilości danych przestrzennych. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów, nie podejmują się jednak opracowania oddzielnych mechanizmów ich zapisu, lecz korzystają z gotowych i sprawdzonych rozwiązań. Obecnie najbardziej efektywny jest zapis geoinformacji w zewnętrznych Systemach Zarządzania Bazami Danych (SZBD) z uwagi na pełnienie przez nie między innymi takich funkcji, jak:
- przechowywanie danych,
- tworzenie i utrzymywanie struktury danych,
- umożliwienie równoczesnego dostępu wielu użytkownikom,
- wprowadzenie mechanizmu bezpieczeństwa i prywatności,
- umożliwienie wydobywania i operowania na przechowywanych danych,
- udostępnienie wydajnych mechanizmów indeksowania, w tym przestrzennego (np. R-Tree) pozwalającego na szybkie wyszukiwanie wybranych danych,
- zapewnienie spójności różnych rekordów,
- ochrona przechowywanych danych przed utratą za pomocą kopii bezpieczeństwa i procedur odtwarzania.

Pełna treść artykułu w styczniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Wyprawa BARI 1976
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS