wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Marek Pudło

Rejestrator 3R-GPS

Główną przeszkodą w tym, żeby polowe rejestratory trafiły pod przysłowiową strzechę, jest ich cena. Aby ją obniżyć, firma GPS-PL z Krakowa przy produkcji rejestratora 3R-GPS korzysta z dostępnych na rynku komponentów. „Składak” – poprzez swoją modularność – ma zapewnić zakładaną przez nabywcę funkcjonalność oraz odpowiedni poziom ceny.

Po pierwsze, 3R-GPS ma budowę modularną i składa się z: palmtopa, modułu GPS i oprogramowania. Najistotniejsze jest to, że użytkownik może go samodzielnie rozbudować o dodatkowe sensory GPS. W prosty sposób rejestrator polowy o dokładności submetrowej przeobraża się w precyzyjny zestaw do pomiarów statycznych, dynamicznych, DGPS lub RTK. Dziś pracujemy co prawda z amerykańskim GPS-em, ale 3R-GPS jest gotowy do współdziałania w przyszłości z europejskim systemem nawigacji Galileo i systemem dystrybucji poprawek różnicowych EGNOS. Modularność to także otwarty charakter urządzenia – można eksportować i importować dane z dowolnych systemów GIS (np. MapInfo, ArcView) i baz danych, jak również importować skanowane podkłady, a także pracować na aplikacjach działających pod systemem Windows CE.
Po drugie, funkcję rejestratora danych pełni standardowy palmtop, który został zapakowany w obudowę Rugged Case. HP iPAQ 3950 – bo właśnie o nim mowa – to ręczny komputer wyposażony w procesor Intel 400 MHz PXA250, 64 MB RAM i dotykowy ekran TFT (240 x 320 pikseli). Komputery tego typu mają wiele opcji konfiguracji i charakteryzują się elastycznością rozbudowy. Można na przykład wyposażyć je w łącze Bluetooth. Różnorodność portów (USB, RS-232, IrDA) i łączy (SD, CF) pozwala komunikować się z rozmaitymi urządzeniami zewnętrznymi (drukarka, telefon), a także szybko rozszerzyć pamięć komputera.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Studenci inwentaryzują budynek AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS