Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Janusz Bojar

Czyżby nos dla tabakiery...

Z analizy wielu specyfikacji istotnych warunków zamówienia wynika, że nie tylko zamawiający bezprawnie wykluczają z przetargów nieograniczonych mniejsze firmy, ale także niektóre ośrodki dokumentacji geodezyjno-kartograficznej żądają kosztownych „aportów” nie wynikających wprost z technologii realizacji udzielonego zamówienia.

W poprzednim artykule dotyczącym kwestii przetargów nieograniczonych – opublikowanym na łamach GEODETY 12/2003 – pisałem, że naruszeniem zasad uczciwej konkurencji przez zamawiającego (art. 16 ustawy o zamówieniach publicznych) jest ograniczanie dostępu do przetargu podmiotom wykonawczym poprzez: - ustalanie minimalnego przerobu rocznego, - ingerowanie w wielkość zatrudnienia oraz wewnętrzną organizację, - narzucanie minimalnych norm (ilości i rodzaju) wyposażenia, - warunkowanie udziału w przetargu wcześniejszym wykonywaniem podobnych prac, - określanie minimalnej wartości robót wcześniej wykonanych w danym asortymencie. Tego rodzaju żądania, bezprawnie wykluczając mniejsze firmy, przekształcają przetarg nieograniczony w ograniczony bez honorowania odpowiednich przepisów ustawy.

Przeglądając specyfikacje istotnych warunków zamówienia pochodzące z różnych okresów i od wielu różnych zleceniodawców, można ze zdziwieniem stwierdzić, że zjawisko takie występuje bardzo często, żeby nie powiedzieć nagminnie. Nierzadko spotyka się w nich obwarowania wyraźnie eliminujące przedsiębiorstwa mniejsze (liczba zatrudnionych), o słabszym potencjale technicznym (liczba i rodzaj urządzeń pomiarowych) lub o krótszym stażu na rynku (liczba robót wykonanych w kolejnych latach). Zaś drobni wykonawcy, pilnie poszukujący pracy, z konieczności pokornie się na to zgadzają. A czekają na nich często zaskakujące żądania, bo liczni zamawiający nie do końca działają w majestacie prawa. zjawisko to występuje od administracji wszystkich szczebli po gospodarkę i od GUGiK-u po PODGiK.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS