wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Janusz Bojar

Czyżby nos dla tabakiery...

Z analizy wielu specyfikacji istotnych warunków zamówienia wynika, że nie tylko zamawiający bezprawnie wykluczają z przetargów nieograniczonych mniejsze firmy, ale także niektóre ośrodki dokumentacji geodezyjno-kartograficznej żądają kosztownych „aportów” nie wynikających wprost z technologii realizacji udzielonego zamówienia.

W poprzednim artykule dotyczącym kwestii przetargów nieograniczonych – opublikowanym na łamach GEODETY 12/2003 – pisałem, że naruszeniem zasad uczciwej konkurencji przez zamawiającego (art. 16 ustawy o zamówieniach publicznych) jest ograniczanie dostępu do przetargu podmiotom wykonawczym poprzez: - ustalanie minimalnego przerobu rocznego, - ingerowanie w wielkość zatrudnienia oraz wewnętrzną organizację, - narzucanie minimalnych norm (ilości i rodzaju) wyposażenia, - warunkowanie udziału w przetargu wcześniejszym wykonywaniem podobnych prac, - określanie minimalnej wartości robót wcześniej wykonanych w danym asortymencie. Tego rodzaju żądania, bezprawnie wykluczając mniejsze firmy, przekształcają przetarg nieograniczony w ograniczony bez honorowania odpowiednich przepisów ustawy.

Przeglądając specyfikacje istotnych warunków zamówienia pochodzące z różnych okresów i od wielu różnych zleceniodawców, można ze zdziwieniem stwierdzić, że zjawisko takie występuje bardzo często, żeby nie powiedzieć nagminnie. Nierzadko spotyka się w nich obwarowania wyraźnie eliminujące przedsiębiorstwa mniejsze (liczba zatrudnionych), o słabszym potencjale technicznym (liczba i rodzaj urządzeń pomiarowych) lub o krótszym stażu na rynku (liczba robót wykonanych w kolejnych latach). Zaś drobni wykonawcy, pilnie poszukujący pracy, z konieczności pokornie się na to zgadzają. A czekają na nich często zaskakujące żądania, bo liczni zamawiający nie do końca działają w majestacie prawa. zjawisko to występuje od administracji wszystkich szczebli po gospodarkę i od GUGiK-u po PODGiK.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS