Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Sebastian Różycki

Bezprzewodowa edukacja

Edukacja przez internet, czyli tzw. e-learning, staje się w Polsce coraz popularniejsza. Na wielu uczelniach powstają kierunki pozwalające tą drogą uzyskać dyplom. Pomysły i realizacja nauczania tym sposobem pojawiły się także w Instytucie Fotogrametrii i Kartografii Politechniki Warszawskiej już w roku 1998 wraz z udziałem w projekcie Pronet/CCE. Były to szkolenia oparte na kontaktach z użytkownikami za pomocą oprogramowania Microsoft NetMeeting.

Wciąż nowe możliwości oferowane przez telefony komórkowe oraz operatorów sieci sprawiają, że komunikacja bezprzewodowa coraz lepiej nadaje się do wykorzystania w e-learningu.
Szczególnie przydatna w nauczaniu na odległość i, co za tym idzie, w dostępie do szerszego kręgu odbiorców może być usługa MMS (Multimedia Messaging Service). Pozwala ona na przekazywanie wiadomości multimedialnych między telefonami. Komunikaty mogą zawierać tekst, kolorowe obrazy w formacie GIF lub JPEG, dźwięk oraz animacje. Dodatkowym atutem jest możliwość przesyłania MMS-ów z telefonu na adres poczty elektronicznej.
Jest kilka sposobów tworzenia wiadomości MMS. Można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronach internetowych, z aparatu fotograficznego zintegrowanego z telefonem lub sięgnąć po narzędzia do profesjonalnego przygotowania wiadomości, np. Mobile Internet Toolkit. Pozwala on w pełni kontrolować tworzone MMS-y poprzez język programowania SMIL, przypominający HTML Technologia MMS likwiduje problemy związane z ograniczonymi możliwościami prezentacji tekstu i obrazu na ekranach telefonów komórkowych. Wiele firm przygotowuje się (lub jest już gotowa) do prowadzenia serwisów opartych na tej technologii. Koncepcja MMS jest bardzo interesująca nie tylko dla prywatnych użytkowników sieci, ale także dla firm usługowych, twórców aplikacji, agencji reklamowych. Czy jest tu miejsce na edukację?

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS