wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Sebastian Różycki

Bezprzewodowa edukacja

Edukacja przez internet, czyli tzw. e-learning, staje się w Polsce coraz popularniejsza. Na wielu uczelniach powstają kierunki pozwalające tą drogą uzyskać dyplom. Pomysły i realizacja nauczania tym sposobem pojawiły się także w Instytucie Fotogrametrii i Kartografii Politechniki Warszawskiej już w roku 1998 wraz z udziałem w projekcie Pronet/CCE. Były to szkolenia oparte na kontaktach z użytkownikami za pomocą oprogramowania Microsoft NetMeeting.

Wciąż nowe możliwości oferowane przez telefony komórkowe oraz operatorów sieci sprawiają, że komunikacja bezprzewodowa coraz lepiej nadaje się do wykorzystania w e-learningu.
Szczególnie przydatna w nauczaniu na odległość i, co za tym idzie, w dostępie do szerszego kręgu odbiorców może być usługa MMS (Multimedia Messaging Service). Pozwala ona na przekazywanie wiadomości multimedialnych między telefonami. Komunikaty mogą zawierać tekst, kolorowe obrazy w formacie GIF lub JPEG, dźwięk oraz animacje. Dodatkowym atutem jest możliwość przesyłania MMS-ów z telefonu na adres poczty elektronicznej.
Jest kilka sposobów tworzenia wiadomości MMS. Można skorzystać z gotowych szablonów dostępnych na stronach internetowych, z aparatu fotograficznego zintegrowanego z telefonem lub sięgnąć po narzędzia do profesjonalnego przygotowania wiadomości, np. Mobile Internet Toolkit. Pozwala on w pełni kontrolować tworzone MMS-y poprzez język programowania SMIL, przypominający HTML Technologia MMS likwiduje problemy związane z ograniczonymi możliwościami prezentacji tekstu i obrazu na ekranach telefonów komórkowych. Wiele firm przygotowuje się (lub jest już gotowa) do prowadzenia serwisów opartych na tej technologii. Koncepcja MMS jest bardzo interesująca nie tylko dla prywatnych użytkowników sieci, ale także dla firm usługowych, twórców aplikacji, agencji reklamowych. Czy jest tu miejsce na edukację?

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS