Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Krystian Kaczmarek, Jarosław Czochański

Zbyt wczesny start?

Realizacja wojewódzkich systemów informacji przestrzennej w Polsce (cz. I)
Reforma terytorialna kraju wprowadzona 1 stycznia 1999 roku, tworząc podstawy samorządowego zarządzania przestrzenią i jej zasobami, w naturalny sposób wyznaczyła granicę czasową budowy i rozwoju regionalnych systemów informacji geograficznej. Wszystkie wcześniejsze działania, niezależnie od stopnia ich zaawansowania, dały tylko podwaliny pod zupełnie nową jakość działania w sferze geomatyki.

W niektórych przypadkach możliwe stało się wykorzystanie wcześniej tworzonych systemów jako podstawy budowania nowych regionalnych systemów informacyjnych i ich infrastruktury danych przestrzennych. W wielu innych – prace nad tymi systemami trzeba było podejmować całkiem od nowa. W rzeczywistości najważniejsze dla budowy systemów regionalnych okazały się nie tyle zdobyte doświadczenia, posiadane zasoby danych i infrastruktura, ile świadomość władz samorządowych i ich administracji, znajomość technologii oraz wielkość środków finansowych. Nawet brak pełnych regulacji prawnych i organizacyjnych nie stanowił wielkiej przeszkody dla podjęcia działań w początkowym okresie samorządności regionalnej. Tempo budowy systemów ograniczane było przede wszystkim możliwością ponoszenia nakładów finansowych, a także stopniem przygotowania administracji do tworzenia i korzystania ze zgromadzonych zasobów. Dlatego autorzy tych systemów z powodzeniem mogli dyskontować pojawiające się kolejne regulacje, które w ostatnich latach stworzyły rzeczywiste podstawy budowy infrastruktury danych przestrzennych w Polsce.

Nieco inaczej przedstawiała się sytuacja systemów lokalnych (najczęściej miejskich) tworzonych przeważnie w dużych jednostkach osadniczych przez wyspecjalizowane służby geodezyjne lub firmy. Początkowo przeznaczone do prowadzenia ewidencji gruntów i zarządzania infrastrukturą z czasem zostały rozbudowane do systemów o szerokim zakresie informacyjnym, lecz relatywnie małych możliwościach administracyjnego spożytkowania.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS