wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Adolf Jankowski

Więcej pytań

W związku z informacjami na temat obowiązywania nowych pytań egzaminacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii redakcja GEODETY zwróciła się do Departamentu Nadzoru Kontroli i Legislacji GUGiK z prośbą o następujące wyjaśnienia: - Jaka jest obecnie pula pytań egzaminacyjnych (w tym ile nowych)? - W jakim trybie zostało zamówione przez GUGiK opracowanie nowych pytań? - Kto wykonał zlecenie? - Ile to kosztowało? - Czy zmienił się zakres tematyczny pytań, jeśli tak, to w jaki sposób? - Dlaczego nowe pytania nie są udostępniane na stronie WWW GUGiK? - Jakie są dalsze plany GUGiK co do tworzenia pytań?

W 2003 roku opracowano pierwszą grupę pytań testowych, obejmujących zagadnienia ustaw i przepisów wykonawczych, których znajomość uznana została przez Komisję Kwalifikacyjną za niezbędną dla wszystkich zakresów uprawnień zawodowych. Ze szczegółowym wykazem tych przepisów Czytelnik może zapoznać się, przeglądając załącznik nr 6 w „Poradniku dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii”, redagowanym przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych, dostępnym w każdym oddziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Przepisy te obejmują w różnym stopniu szczegółowości m.in. Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy:
- kodeks postępowania administracyjnego i ustawy normujące funkcjonowanie i postępowanie przed sądami administracyjnymi i samorządowym kolegium odwoławczym,
- kodeks cywilny i kodeks postępowania cywilnego,
- Prawo geodezyjne i kartograficzne,
- o gospodarce nieruchomościami, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, autostradach itp.
- ustrojowe samorządu gminnego, powiatowego i województwa,
- ustrojowe administracji rządowej, w tym ustawę o działach administracji i przepisy o administracji rządowej w województwie,
- dotyczące ochrony informacji niejawnych oraz dostępu do informacji publicznej,
- dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działalności gospodarczej,
a także wybrane rozporządzenia, czyli przepisy, których znajomość jest niezbędna przy samodzielnym wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych, w sposób pozwalający na uniknięcie ewentualnych dolegliwości wymienionych w art. 46 ust. 1 i 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS