Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Adolf Jankowski

Więcej pytań

W związku z informacjami na temat obowiązywania nowych pytań egzaminacyjnych na uprawnienia zawodowe w dziedzinie geodezji i kartografii redakcja GEODETY zwróciła się do Departamentu Nadzoru Kontroli i Legislacji GUGiK z prośbą o następujące wyjaśnienia: - Jaka jest obecnie pula pytań egzaminacyjnych (w tym ile nowych)? - W jakim trybie zostało zamówione przez GUGiK opracowanie nowych pytań? - Kto wykonał zlecenie? - Ile to kosztowało? - Czy zmienił się zakres tematyczny pytań, jeśli tak, to w jaki sposób? - Dlaczego nowe pytania nie są udostępniane na stronie WWW GUGiK? - Jakie są dalsze plany GUGiK co do tworzenia pytań?

W 2003 roku opracowano pierwszą grupę pytań testowych, obejmujących zagadnienia ustaw i przepisów wykonawczych, których znajomość uznana została przez Komisję Kwalifikacyjną za niezbędną dla wszystkich zakresów uprawnień zawodowych. Ze szczegółowym wykazem tych przepisów Czytelnik może zapoznać się, przeglądając załącznik nr 6 w „Poradniku dla osób ubiegających się o nadanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii”, redagowanym przez Komisję Kwalifikacyjną ds. Uprawnień Zawodowych, dostępnym w każdym oddziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Przepisy te obejmują w różnym stopniu szczegółowości m.in. Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej oraz ustawy:
- kodeks postępowania administracyjnego i ustawy normujące funkcjonowanie i postępowanie przed sądami administracyjnymi i samorządowym kolegium odwoławczym,
- kodeks cywilny i kodeks postępowania cywilnego,
- Prawo geodezyjne i kartograficzne,
- o gospodarce nieruchomościami, planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, autostradach itp.
- ustrojowe samorządu gminnego, powiatowego i województwa,
- ustrojowe administracji rządowej, w tym ustawę o działach administracji i przepisy o administracji rządowej w województwie,
- dotyczące ochrony informacji niejawnych oraz dostępu do informacji publicznej,
- dotyczące zasad bezpieczeństwa i higieny pracy oraz działalności gospodarczej,
a także wybrane rozporządzenia, czyli przepisy, których znajomość jest niezbędna przy samodzielnym wykonywaniu prac geodezyjnych i kartograficznych, w sposób pozwalający na uniknięcie ewentualnych dolegliwości wymienionych w art. 46 ust. 1 i 3 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS