Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2004, Nr 2 (105) |


• Pokażcie, geodeci, co potraficie – rozmowa z wiceprezesem ARiMR Krzysztofem Brdysiem oraz dyrektorem Departamentu Kontroli na Miejscu Jackiem Podlewskim • Za, a nawet przeciw – redakcyjna debata na temat samorządu zawodowego • Ortofotomapa, czyli cud mniemany • Czyżby falstart? – realizacja wojewódzkich ...

powrót

Joanna Bac-Bronowicz

Według kartografów

Samorząd zawodowy osób zajmujących się opracowywaniem, redagowaniem i reprodukowaniem obrazów przestrzennych środowiska geograficznego

Samorząd zawodowy ma spełnić dwie podstawowe funkcje: zapewnić producentowi odpowiednie warunki do wytworzenia, a konsumentowi do otrzymania produktów, usług czy dzieł odpowiadających powszechnie uznanym normom. Samorząd pilnujący wyłącznie praw swoich członków do wytwarzania i dystrybucji produktów miałby charakter mafii, a zajmujący się tylko jakością produktów – nabrałby charakteru związku ochrony konsumenta. Proponując odpowiednią formę samorządu, należy znaleźć złoty środek.

Przynależność do samorządu zawodowego powinna być obligatoryjna. Należy więc wypracować taką jego formę dla osób zajmujących szeroko pojętą kartografią i geoinformatyką, aby dla zdecydowanej większości z nich działalność tej organizacji przyniosła poprawę warunków pracy oraz zapewniła możliwość egzekwowania przestrzegania praw autorskich, obecnie nagminnie naruszanych. Naczelnym celem Stowarzyszenia Kartografów Polskich jest integracja środowiska kartograficznego. Rozumiejąc prawo różnych środowisk do inicjatywy samorządowej, bardzo nie chcielibyśmy zaprzepaścić kilkuletniego wspólnego dążenia kartografów zrzeszonych w SKP do poprawy poziomu polskiej kartografii. Przez dalsze rozdrabnianie i tak niezbyt licznego środowiska kartografów (na geodezyjnych, geograficznych, historycznych, topograficznych, morskich, geologicznych, geoinformatycznych, sozologicznych i innych) nie obronimy naszego zawodu i polskiej kartografii przed nieuczciwą konkurencją wewnętrzną oraz zalewem map i atlasów o niskim poziomie merytorycznym i redakcyjnym (w tym także zagranicznych).
Jednak zbytni pośpiech w tworzeniu naszego samorządu nie jest wskazany. Dobrze należy przyjrzeć się osiągnięciom samorządów choćby prawników czy inżynierów budownictwa, aby nie spowodować podobnych jak u nich utrudnień i monopolizacji niektórych działań zawodowych. Proponowane zasady funkcjonowania samorządu zawodowego kartografów warto byłoby poddać analizie oraz jak najszerszej dyskusji w środowisku, gdyż od zaangażowania w tę sprawę będzie zależała nasza zawodowa przyszłość.

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS