Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2004, Nr 10 (113) |


• Do Polski z kosmosu – prezydent Aleksander Kwaśniewski otwiera SCOR w Komorowie • O szacunkach kosztów i korzyści związanych z budową ZSIN • Jednoetapowo lepiej: wyrównywanie sieci niwelacji precyzyjnej • Geodeci w Powstaniu Warszawskim, cz. II • Nowości na Targach GEA 2004 • Zestawienie odbiorników GPS o ...

powrót

Marcin Lebiecki

Radius Topology

Zapis topologii w bazie danych Oracle

Wiele firm produkujących oprogramowanie GIS prowadzi obecnie badania nad umożliwieniem współużytkowania danych przestrzennych w Systemie Zarządzania Bazami Danych (SZBD) Oracle [patrz GEODETA 1/2004]. Rozszerzenie Oracle Spatial już teraz pozwala wielu aplikacjom GIS na zapisywanie danych przestrzennych (wektorowych i rastrowych) w bazie danych Oracle, jednak nie oferuje bezpośredniego wykorzystania przez te aplikacje modelu danych topologicznych. Programem, który to umożliwia, jest Radius Topology brytyjskiej firmy Laser-Scan.

SZBD Oracle ma wbudowane bogate mechanizmy rozszerzające funkcjonalność bazy danych. Możliwe jest na przykład tworzenie wyzwalaczy, procedur lub funkcji. Dalszy rozwój oprogramowania GIS może wykorzystać tę dodatkową funkcjonalność, która będzie bardzo wydajna w przypadku dużych baz danych przestrzennych. Pozwoli to przenieść część zadań (wykonywanych do tej pory przez program GIS komputera klienta) na stronę serwera bazy danych SZBD (na przykład w celu wykorzystania modelu topologicznego). Najważniejsze zalety obsługi modelu danych topologicznych po stronie serwera, oferowane przez Radius Topology, to:
- możliwość wykorzystania tego modelu w programach nieposiadających go,
- jednolity format zapisu modelu danych topologicznych dla wszystkich programów,
- odciążenie komputerów klientów,
- uproszczenie pracy z danymi.
Radius Topology zbudowany jest z procedur i funkcji napisanych w języku PL/SQL, wyzwalaczy oraz biblioteki dołączanej dynamicznie – DLL (rys. 1). Komunikacja z programem odbywa się poprzez język SQL lub Menedżera Topologii (rys. 2), który automatycznie generuje odpowiednie skrypty w języku SQL. Podczas tworzenia lub modyfikowania topologii Radius Topology rozbija obiekty złożone na punkty, odcinki i obszary (rys. 3), a następnie zapisuje je we wcześniej utworzonych tabelach. Wszystkie informacje zapisane w tabelach można edytować bezpośrednio w bazie danych.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS