wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2004, Nr 10 (113) |


• Do Polski z kosmosu – prezydent Aleksander Kwaśniewski otwiera SCOR w Komorowie • O szacunkach kosztów i korzyści związanych z budową ZSIN • Jednoetapowo lepiej: wyrównywanie sieci niwelacji precyzyjnej • Geodeci w Powstaniu Warszawskim, cz. II • Nowości na Targach GEA 2004 • Zestawienie odbiorników GPS o ...

powrót

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska

Z kosmosu do Polski

Prawdziwym krokiem w przyszłość nazwał prezydent Aleksander Kwaśniewski wspólne przedsięwzięcie publiczno-prywatne Techmeksu i Agencji Mienia Wojskowego. Chodzi o Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, jedno z najnowocześniejszych na świecie, uroczyście otwarte przez prezydenta 24 września.

Satelitarne Centrum Operacji Regionalnych (SCOR) nie powstałoby bez współpracy Agencji Mienia Wojskowego i firmy Techmex SA z Bielska-Białej. Agencja udostępniła teren i budynek, natomiast Techmex, do którego należy 65% udziałów w SCOR, dostarczy ł technologię. Jest to pierwszy tego typu obiekt w Europie Wschodniej.

Sygnały z 10 satelitów
Centrum zbudowane zostało na bazie systemu antenowego firmy ViaSat. W stacji w Komorowie antenę umieszczono na szczycie 20-metrowej wieży w celu zapewnienia otwartego horyzontu, wyeliminowania ewentualnych zakłóceń spowodowanych przez pobliską zabudowę oraz uniknięcia wycinki wielu okolicznych drzew. System umożliwia odbiór sygnałów nadawanych jednocześnie nawet z 10 różnych satelitów. Na razie SCOR podpisało umowę tylko ze Space Imaging – operatorem satelity Ikonos. Planuje się nawiązanie takiej współpracy również z innymi operatorami satelitów, w tym także radarowych.
Jądro systemu SCOR stanowi serwerownia, w której znajdują się liczne szafy z wysokowydajnymi komputerami służącymi do: programowania satelitów, kierowania systemem antenowym, obsługi macierzy dyskowych RAID i biblioteki taśmowej, zarządzania archiwizacją danych i obsługą klienta, zabezpieczenia całego systemu itp. Stacja przystosowana jest do przetwarzania olbrzymich zbiorów danych. W przeciwieństwie do wielu innych instalacji GIS w Polsce rozwiązanie to jest interoperacyjne i umożliwia harmonijną współpracę różnych systemów. Jego środowisko jest skalowalne i otwarte na rozwój w miarę wzrostu liczby podłączanych systemów satelitarnych i użytkowników. Zainstalowane oprogramowanie umożliwia ortorektyfikację zdjęć, produkcję numerycznego modelu terenu i specjalistycznych opracowań na podstawie zdjęć satelitarnych.

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Bolesławiec w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS