wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Piotr Wyroślak

Teraz czas na gminy

GIS w administracji – rozwiązania w środowisku graficznym firmy Bentley

Urzędy miast i gmin są najważniejszymi dla przeciętnego obywatela przedstawicielstwami administracji publicznej. To w nich załatwiana jest większość spraw „urzędowych”. Niemalże od momentu naszych narodzin samorządowcy rejestrują nas w stosownych bazach danych, z czasem przypisują do naszych nazwisk kolejne informacje o miejscu zamieszkania, stanie cywilnym itd. To oni pomagają nam zaprowadzić ład w otaczającej nas przestrzeni wsi i miast, rozwijać się gospodarczo, chronić środowisko naturalne.

Do narzędzi mogących wydatnie wspomóc urzędników w realizacji powierzonych im zadań należą technologie GIS. W wielu miejscach w Polsce pokutuje jeszcze pogląd, że są to narzędzia kosztowne. Jednak w drugiej dekadzie XXI wieku mit ten należy obalić. Tym bardziej że dane niezbędne do funkcjonowania gminnych systemów GIS są zbierane przez administrację codziennie – „z urzędu”. Dlaczego zatem nie skorzystać z tego i nie stworzyć własnego GIS-u niejako przy okazji? Wystarczy jedynie działać systematycznie i według planu. Odpowiednie narzędzia już istnieją, jak chociażby te opisane w dalszej częś­ci – stworzone w środowisku graficznym firmy Bent­ley Systems.
Wśród zadań statutowych gmin możliwe jest wyodrębnienie takich, których wynikiem są dane mające charakter przestrzenny. To właśnie tego typu dane stanowią dziś jeden z podstawowych elementów budowania infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) na wyższych poziomach – powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Dlatego ważne jest, aby dane te były zbierane w otwartych/udokumentowanych strukturach, przygotowanych do implementacji usług metadanych. GIS funkcjonuje w otoczeniu innych systemów informatycznych, np. jako hurtownia czy serwis danych przestrzennych, którego zadaniem jest uwidocznienie na mapie informacji pochodzących z różnych wydziałów znajdujących się w urzędzie. Zasób danych przestrzennych podlega aktualizacji w trybie ciągłym (dane szybkozmienne) lub okresowo (dane wolnozmienne) informacjami pochodzącymi z baz dziedzinowych, tworzonych i aktu­alizowanych przez merytorycznie wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS