Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Piotr Wyroślak

Teraz czas na gminy

GIS w administracji – rozwiązania w środowisku graficznym firmy Bentley

Urzędy miast i gmin są najważniejszymi dla przeciętnego obywatela przedstawicielstwami administracji publicznej. To w nich załatwiana jest większość spraw „urzędowych”. Niemalże od momentu naszych narodzin samorządowcy rejestrują nas w stosownych bazach danych, z czasem przypisują do naszych nazwisk kolejne informacje o miejscu zamieszkania, stanie cywilnym itd. To oni pomagają nam zaprowadzić ład w otaczającej nas przestrzeni wsi i miast, rozwijać się gospodarczo, chronić środowisko naturalne.

Do narzędzi mogących wydatnie wspomóc urzędników w realizacji powierzonych im zadań należą technologie GIS. W wielu miejscach w Polsce pokutuje jeszcze pogląd, że są to narzędzia kosztowne. Jednak w drugiej dekadzie XXI wieku mit ten należy obalić. Tym bardziej że dane niezbędne do funkcjonowania gminnych systemów GIS są zbierane przez administrację codziennie – „z urzędu”. Dlaczego zatem nie skorzystać z tego i nie stworzyć własnego GIS-u niejako przy okazji? Wystarczy jedynie działać systematycznie i według planu. Odpowiednie narzędzia już istnieją, jak chociażby te opisane w dalszej częś­ci – stworzone w środowisku graficznym firmy Bent­ley Systems.
Wśród zadań statutowych gmin możliwe jest wyodrębnienie takich, których wynikiem są dane mające charakter przestrzenny. To właśnie tego typu dane stanowią dziś jeden z podstawowych elementów budowania infrastruktury informacji przestrzennej (IIP) na wyższych poziomach – powiatowym, wojewódzkim i krajowym. Dlatego ważne jest, aby dane te były zbierane w otwartych/udokumentowanych strukturach, przygotowanych do implementacji usług metadanych. GIS funkcjonuje w otoczeniu innych systemów informatycznych, np. jako hurtownia czy serwis danych przestrzennych, którego zadaniem jest uwidocznienie na mapie informacji pochodzących z różnych wydziałów znajdujących się w urzędzie. Zasób danych przestrzennych podlega aktualizacji w trybie ciągłym (dane szybkozmienne) lub okresowo (dane wolnozmienne) informacjami pochodzącymi z baz dziedzinowych, tworzonych i aktu­alizowanych przez merytorycznie wyodrębnione komórki organizacyjne urzędów...

Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS