wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Dariusz Cieśla, Robert Widz

Kraków już taki ma!

Miejskie Systemy Informacji Przestrzennej – kolejny krok w zakresie e-administracji publicznej

Projekt wdrożony w Krakowie składał się z trzech części. Pierwszą z nich stanowił system świadczenia usług elektronicznych, drugą – wirtualny spacer po Krakowie, trzecią był właśnie miejski system informacji przestrzennej. Tę ostatnią część projektu wykonywała firma Intergraph Polska.

Wykorzystanie internetu do zamówienia wizyty u lekarza, wysłania wniosku o wydanie dowodu osobistego, uzyskania pozwolenia na budowę czy rejestracji firmy to tylko niektóre z możliwoś­ci, jakie oferuje innowacyjna usługa elektronicznej administracji publicznej. Zastosowanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych pozwala na zastąpienie tradycyjnego kontaktu obywatela z instytucją publiczną wygodniejszą formą, jaką jest droga elektroniczna.
Oferowane przez jednostki administracji e-usługi przyczyniają się nie tylko do oszczędności czasu i pieniędzy (obywatela, przedsiębiorcy i urzędnika), ale także do przyspieszenia procedur załatwiania wielu spraw urzędowych oraz zredukowania niepotrzebnej dokumentacji papierowej. Obywatel nie dość, że ma możliwość kontaktu z urzędem 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, to kontakt ten jest lepszej jakości, łatwiejszy oraz bardziej elastyczny. Świadczenie usług publicznych drogą elektroniczną jest najważniejszym zadaniem, przed którym stoi dzisiaj administracja.
Obecnie w większości krajów Unii Europejskiej dostępna jest pula 20 podstawowych usług publicznych, dzięki którym obywatele mogą załatwić niezbędne procedury bez wychodzenia z domu. I tak np. w Estonii rejestracja nowej firmy zajmuje 2 godziny, a we Francji czy we Włoszech już 5-krotnie przetestowano wybory on-line. W Danii na elektronicznych fakturach zaoszczędzono nawet 150 mln euro...


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS