Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Czerwiec 2011, Nr 6 (193) |


• Zróbmy sobie e-gminę, czyli przegląd rozwiązań informatycznych na potrzeby GIS dla samorządów • Aktywnie i wirtualnie z geoidą - niwelacja satelitarna • Pilotaż skanowania laserowego w kopalni • Nalot z kruczkiem – bariery w fotogrametrii • Raport 2010, czyli wyniki finansowe 13 dużych firm • 55 lat badań w ...

powrót

Dariusz Cieśla, Robert Widz

Kraków już taki ma!

Miejskie Systemy Informacji Przestrzennej – kolejny krok w zakresie e-administracji publicznej

Projekt wdrożony w Krakowie składał się z trzech części. Pierwszą z nich stanowił system świadczenia usług elektronicznych, drugą – wirtualny spacer po Krakowie, trzecią był właśnie miejski system informacji przestrzennej. Tę ostatnią część projektu wykonywała firma Intergraph Polska.

Wykorzystanie internetu do zamówienia wizyty u lekarza, wysłania wniosku o wydanie dowodu osobistego, uzyskania pozwolenia na budowę czy rejestracji firmy to tylko niektóre z możliwoś­ci, jakie oferuje innowacyjna usługa elektronicznej administracji publicznej. Zastosowanie technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych pozwala na zastąpienie tradycyjnego kontaktu obywatela z instytucją publiczną wygodniejszą formą, jaką jest droga elektroniczna.
Oferowane przez jednostki administracji e-usługi przyczyniają się nie tylko do oszczędności czasu i pieniędzy (obywatela, przedsiębiorcy i urzędnika), ale także do przyspieszenia procedur załatwiania wielu spraw urzędowych oraz zredukowania niepotrzebnej dokumentacji papierowej. Obywatel nie dość, że ma możliwość kontaktu z urzędem 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, to kontakt ten jest lepszej jakości, łatwiejszy oraz bardziej elastyczny. Świadczenie usług publicznych drogą elektroniczną jest najważniejszym zadaniem, przed którym stoi dzisiaj administracja.
Obecnie w większości krajów Unii Europejskiej dostępna jest pula 20 podstawowych usług publicznych, dzięki którym obywatele mogą załatwić niezbędne procedury bez wychodzenia z domu. I tak np. w Estonii rejestracja nowej firmy zajmuje 2 godziny, a we Francji czy we Włoszech już 5-krotnie przetestowano wybory on-line. W Danii na elektronicznych fakturach zaoszczędzono nawet 150 mln euro...


Pełna treść artykułu w czerwcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS