Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Kwiecień 2005, Nr 4 (119) |


• Prosto z mostu, czyli czas na zmiany w uprawnieniach zawodowych • 60. lat Instytutu Geodezji i Kartografii • Pomiar fotogrametryczny lodowca Hansa na Spitsbergenie • Eter jest nasz – przegląd oferty radiotelefonów • Czas na OpenGIS – oprogramowanie Open Source w systemach informacji przestrzennej (cz. II) ...

powrót

Lesław Pianowski

Prosto z mostu

Czas na zmiany w uprawnieniach zawodowych

Od 1986 roku posiadam uprawnienia zawodowe w zakresach: pomiary sytuacyjno-wysokościowe i opracowanie ich wyników oraz geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne. Toteż wielkie było moje zdziwienie, kiedy kierownik budowy, na której właśnie miałem rozpocząć pomiary przy remoncie mostu, nie tylko wyraził zastrzeżenia co do moich kwalifikacji zawodowych, ale i postraszył karą grzywny za nielegalne wykonywanie zawodu geodety.

Niby wszystko gra...
Jestem nauczycielem akademickim i od 30 lat prowadzę zajęcia dydaktyczne z geodezji oraz prace naukowo-badawcze na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Politechniki Rzeszowskiej. Praktyczne umiejętności tyczenia i inwentaryzacji budowli uznałem jako przydatne w mojej pracy ze studentami, a także przy pozyskiwaniu danych do prac naukowo-badawczych. Wielokrotnie byłem konsultantem w sprawach trudnych technicznie z zakresu pomiarów lub obliczeń geodezyjnych. Nie poczuwam się do popełnienia przestępstwa, ponieważ wykonuję swój zawód w dobrej wierze i ze staraniem o najwyższą jakość. Zresztą główny geodeta kraju w opinii z 13 maja 2004 r. (wystawionej na moją prośbę) stwierdza, że posiadam odpowiednie uprawnienia zawodowe niezbędne do prowadzenia pomiarów geodezyjnych przy budowie mostu, choć nie mam uprawnień w zakresie „4”.
Tego rodzaju zadanie wiąże się z założeniem osnowy realizacyjnej, geodezyjnym opracowaniem projektu, tyczeniem osi budowli (czyli wykonywaniem pomiarów realizacyjnych), prowadzeniem kontroli tyczenia oraz wykonaniem inwentaryzacji po realizacji kolejnych etapów budowy i inwentaryzacji powykonawczej po zakończeniu robót budowlanych. Konieczne jest równie ż zgłoszenie roboty geodezyjnej, pobranie danych geodezyjnych oraz przekazanie operatu pomiarowego z geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Uprawnienia do wykonywania przeze mnie wymienionych zadań geodezyjnych potwierdza zaświadczenie numer 4999, które określa moje kwalifikacje zawodowe uzyskane w 1986 roku w zakresach:
1. Pomiary sytuacyjno-wysokościowe i opracowanie ich wyników.
3. Geodezyjne pomiary realizacyjne i inwentaryzacyjne.
Taką interpretację zakresu moich uprawnień zawodowych podano mi w dniu składania egzaminu w odpowiedzi na wyraźnie postawione przeze mnie pytania.

Pełna treść artykułu w kwietniowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama