wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Luty 2008, Nr 2 (153) |


• Wywiad z Wiesławem Potrapelukiem, głównym geodetą kraju, i Adamem Iwaniakiem, wiceprezesem GUGiK • Spis powszechny 2011 a geodezja • VMapa w Googlach • Geodezja na kolei • DODATEK NAWI: ? Test ASG-EUPOS ? Sieć stacji ? Zestawienie odbiorników

powrót

Tadeusz Dadas, Grzegorz Stępień

Geo w Afganistanie

Zabezpieczenie geograficzne misji ISAF (International Security Assistance Force

Misja NATO w Afganistanie ma za zadanie przywracanie porządku i poprawienie jakości życia. Podobnie jak w przypadku konfliktów w Iraku czy Bośni, nie da się tego osiągnąć bez wyposażenia wojsk w analizy geograficzne czy dane satelitarne.

Międzynarodowe Siły Wsparcia Bezpieczeństwa (ISAF – International Security Assistance Force) zostały utworzone po obaleniu reżimu talibów w wyniku postanowień konferencji w Bonn 5 grudnia 2001 r. . W konferencji wzięli udział liderzy afgańskiej opozycji, a porozumieniu przyświecał cel, którym jest przywrócenie bezpieczeństwa i stabilizacji oraz wspomaganie odbudowy i rozwoju Afganistanu. 11 sierpnia 2003 r. odpowiedzialność i dowództwo nad siłami międzynarodowymi ISAF przejęło NATO, ale obecność Polskiego Kontyngentu Wojskowego (PKW) w Afganistanie możemy datować już na marzec 2002 r. Początkowo była to grupa około 300 osób (głównie saperów, chemików i żołnierzy GROM), zredukowana w połowie roku do około 120. Zadania realizowane w takim składzie do początku 2007 r. ograniczały się głównie do typowych prac inżynieryjno-saperskich. Polski udział w kierowaniu i zarządzaniu wsparciem geograficzno-kartograficznym dla wojsk ISAF na najwyższym szczeblu dowództwa misji rozpoczął się w pierwszej połowie 2007 r., kiedy to mjr Tadeusz Dadas został zastępcą dowódcy.

ISAF integruje swoje działania z przedstawicielami rządu afgańskiego, Misją Wsparcia Narodów Zjednoczonych w Afganistanie (UNAMA – United Nations Assistance Mission in Afghanistan), Dowództwem Sił Połączonych – koalicją pod przewodnictwem USA oraz innymi przedstawicielami społeczności międzynarodowej. Współpraca ta ma na celu opracowanie i wprowadzenie w życie długoterminowych planów rozwoju państwa.

Wojska ISAF liczą około 41 tys. żołnierzy i aż 38 narodowości. Obecnie II zmiana PKW pod dowództwem gen. Jerzego Biziewskiego liczy blisko 1200 osób rozmieszczonych w siedmiu bazach, głównie na południu i wschodzie kraju. Do podstawowych zadań polskich żołnierzy należy: patrolowanie oraz organizowanie posterunków kontrolnych w strefie odpowiedzialności, wykrywanie oraz neutralizacja amunicji i ładunków wybuchowych, a także szkolenie armii afgańskiej...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS