Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Luty 2008, Nr 2 (153) |


• Wywiad z Wiesławem Potrapelukiem, głównym geodetą kraju, i Adamem Iwaniakiem, wiceprezesem GUGiK • Spis powszechny 2011 a geodezja • VMapa w Googlach • Geodezja na kolei • DODATEK NAWI: ? Test ASG-EUPOS ? Sieć stacji ? Zestawienie odbiorników

powrót

Paweł Kowalski, Robert Olszewski

Czy można wygooglać VMapę?

Can we just „google” it?

Liczne wady bazy VMap L2 są doskonale znane. Niestety, jest to jedyny cyfrowy produkt o charakterze referencyjnym opracowany dla całej powierzchni kraju. Konwersja tej bazy do tzw. struktury użytkowej i resymbolizacja zgromadzonych w niej danych do postaci zbliżonej do wzorców klasycznej kartografii topograficznej pozwoliła nie tylko na „ucywilnienie”, ale i ucywilizowanie tego produktu (GEODETA 4 i 5/2007). Czy można znacząco poszerzyć krąg jego użytkowników, wykorzystując internet?

Profesjonalne aplikacje narzędziowe GIS (ArcGIS, GeoMedia czy MapInfo) są niedostępne dla przeciętnego użytkownika szeroko pojętej geoinformacji. Mimo iż istnieją darmowe wersje tego typu programów służące do przeglądania i wizualizacji danych przestrzennych, to kluczową rolę w tym zakresie odgrywają obecnie aplikacje internetowe. Wraz z rozszerzeniem możliwości efektywnego publikowania geoinformacji w sieci globalnej zdecydowanie wzrosło zainteresowanie użytkowników i zapotrzebowanie na informację w formie map.

Wśród internetowych serwisów geoinformacyjnych najliczniej reprezentowane są te, które pełnią rolę referencyjną – podobnie jak mapy topograficzne wśród innych map geograficznych. Taki serwis powinien gwarantować przede wszystkim odpowiednią jakość danych (aktualność i kompletność) oraz ich użyteczność. To dlatego niezbędne jest łączenie różnych form przekazu: obrazowej – charakteryzującej się krótszym cyklem aktualizacji i zapewniającej kompletne odwzorowanie terenu oraz wektorowej – niezbędnej części bazodanowej stanowiącej o funkcjonalności serwisu.
Rolą bazy danych wektorowych jest dostarczanie informacji o lokalizacji – umożliwienie wyszukiwania adresów, obiektów różnego typu, atrakcji turys­tycznych, znajdowanie tras przejazdu itd. Treść topograficzna takich serwisów, jak Google Maps czy Yahoo Maps, ogranicza się zwykle do podstawowych danych o miejscowościach i drogach, a w uproszonej formie – także lasach i wodach. Szczegółowość tych danych nie daje jednak satysfakcjonujących wizualnie rezultatów, zwłaszcza poza obszarami dużych miast. Dlatego sensowne wydaje się wykorzystanie bazy danych topograficznych jako fundamentu serwisów geoinformacyjnych. Taką bazą może być VMap L2...

Pełna treść artykułu w lutowym wydaniu GEODETY

powrót

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS