wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2008, Nr 3 (154) |


• Skarbonka powiatowa, czyli o opłatach za czynności geodezyjne w PODGiK-ach • Rozmowa z autorami projektu Prawa geodezyjnego wg pracodawców • Odpowiedź Jerzego Albina na lutowy wywiad z szefami GUGiK • Krajowy profil metadanych w zakresie geoinformacji • Zestawienie kontrolerów polowych

powrót

Marek Baranowski, Adam Iwaniak, Bartosz Kopańczyk

Metadane kluczem do SDI

Infrastruktura Informacji Przestrzennej (Spatial Data Infrastructure) inaczej, część XIII

Z inicjatywy Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii podjęto prace nad polskim krajowym profilem metadanych w zakresie geoinformacji. Jego pierwsza wersja ze stycznia 2008 r. została opracowana już zgodnie z roboczą postacią przepisów implementacyjnych dyrektywy INSPIRE w zakresie metadanych.

Tworzenie infrastruktury danych przestrzennych wymaga spełnienia wielu warunków organizacyjnych i technicznych, które umożliwiają osiągnięcie interoperacyjności pomiędzy jej elementami. Postulat interoperacyjności jest realizowany m.in. poprzez opracowanie serwisów katalogowych, które oprócz zarządzania i przechowywania zbiorów metadanych opisujących dane przestrzenne, udostępniają również usługi wyszukiwania i podglądu. Sprawność serwisów katalogowych jest w znaczącym stopniu uzależniona od zastosowania metadanych spójnych z przyjętymi standardami.
Przy tworzeniu krajowej infrastruktury danych przestrzennych zakłada się, że metadane będą opracowywane w miejscu, gdzie są pozyskiwane i zarządzane same dane przestrzenne. Nie oznacza to konieczności budowania dużej liczby serwerów katalogowych. Serwery te zazwyczaj powstają na poziomie centralnym, wojewódzkim lub w dużych aglomeracjach miejskich. Ich pełne wykorzystanie, dające możliwość wyszukiwania danych przestrzennych przechowywanych w rozproszonej strukturze, wymaga zapewnienia współpracy serwerów w taki sposób, aby tworzyły jeden, spójny system dla całego kraju. Zarówno komunikację wewnątrz tego systemu, jak i jego związki ze światem zewnętrznym zapewniają metadane w zakresie geo­informacji.

Dynamiczny rozwój zasobów danych przestrzennych i narzędzi informatycznych pozwalających na wprowadzenie spójnego systemu wyszukiwania informacji o tych danych, stał się zaczynem porządkowania sceny geoinformacyjnej w wielu krajach. Wejście w życie dyrektywy INSPIRE wyznaczyło rytm tego porządkowania w Europie, a więc i w Polsce. W Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii podjęto działania zmierzające do budowy krajowego systemu metadanych dla danych przestrzennych, spełniającego zalecenia dyrektywy. Na rysunku 1 przedstawiono podstawowe bazy danych wchodzące w skład infrastruktury informacji geodezyjnej i kartograficznej, dla których – zgodnie z tą dyrektywą – należy opracować i udostępnić metadane w internecie.

Metadane wykorzystywane są do realizacji trzech podstawowych funkcji:
wyszukania (discovery) – odpowiednie metadane zawierają opis zawartości zbiorów danych,
rozpoznania (evaluation) – odpowiednie metadane pozwalają określić, czy zbiory danych posiadają wystarczające dla potrzeb klienta informacje,
stosowania (use) – odpowiednie metadane zawierają opis procedury udostępniania i wykorzystywania żądanych danych...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS