wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Regulamin internetowego Archiwum GEODETY


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
201620172018201920202021
| Marzec 2008, Nr 3 (154) |


• Skarbonka powiatowa, czyli o opłatach za czynności geodezyjne w PODGiK-ach • Rozmowa z autorami projektu Prawa geodezyjnego wg pracodawców • Odpowiedź Jerzego Albina na lutowy wywiad z szefami GUGiK • Krajowy profil metadanych w zakresie geoinformacji • Zestawienie kontrolerów polowych

powrót

Ludmiła Pietrzak

Skarbonka powiatowa

Opłata za czynności geodezyjne i kartograficzne jest opłatą administracyjną i stosowaną bez wydania formalnej decyzji, a co za tym idzie – wykonawca prac ma ograniczone możliwości kwestionowania tych opłat w drodze administracyjnej bądź sądowej, albowiem żaden przepis prawny nie wskazuje odpowiedniego trybu. Co gorsza, przepisy w sprawie opłat są niejednoznaczne, a często nawet sprzeczne ze sobą.

Każda praca geodezyjna kończy się czynnością, która potocznie zwana jest „opłatą za ośrodek”. Jej wysokość reguluje rozporządzenie ministra infrastruktury z 19 lutego 2004 r. w sprawie opłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego (DzU nr 37 z 9 marca 2004 r., poz. 333).
I tutaj pojawia się problem, bo opłata ta jest uznaniowa i zależy od powiatowego ośrodka dokumentacji geodezyjno-kartograficznej (PODGiK), który w imieniu starosty tę opłatę nalicza. A właściwie – od argumentów wykonawcy użytych w korespondencji z geodetą powiatowym.

Przykłady ze specyfikacji
W zależności od PODGiK za te same czynności geodezyjne i kartograficzne pobierana jest różna opłata, ze współczynnikiem 0,01 albo 0,5 albo 1,0. Przytoczymy kilka przykładów przetargów, które właśnie się odbywają lub zostały ostatnio rozstrzygnięte, a zamawiający określił w SIWZ sposób naliczania opłaty.
Starostwo Powiatowe w Płocku: Dostosowanie istniejącej bazy danych ewidencji gruntów i budynków (EGiB) do wymogów określonych w rozporządzeniu ministra rozwoju regionalnego i budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (DzU nr 38, poz. 454), uzupełnienie istniejącej bazy danych ewidencyjnych o dane dotyczące budynków i lokali oraz nadanie obiektom tej bazy danych, identyfikatorów zgodnie z załącznikiem numer 1 do ww. rozporządzenia.
Opłata za czynności związane z obsługą zgłoszenia roboty zostanie naliczona zgodnie z rozporządzeniem w sprawie wysokości opłat (...), załącznik nr 1, tabela III, poz. 2 dla następujących danych:
3500 budynków – bez zastosowania współczynnika 0,01, jak w uwadze nr 1 do ww. tabeli,
6440 działek – z zastosowaniem współczynnika 0,01, jak w uwadze nr 1 do ww. tabeli.
Starostwo Powiatowe w Oleśnie: Wykonanie kompleksowej modernizacji istniejącej ewidencji gruntów i założenie ewidencji budynków i lokali.
Opłaty z tytułu zgłoszenia roboty geodezyjnej będą naliczone zgodnie z tabelą III lp. 2 rozporządzenia w sprawie wysokości opłat (...) przy zastosowaniu współczynnika 0,01. Dodatkowo zostaną naliczone opłaty z tytułu reprodukcji materiałów geodezyjnych.
Starosta chojnicki: Modernizacja EGiB dla 9 obrębów wiejskich gminy Czersk: działek – 5423, liczba budynków około 4340, liczba lokali około 145.
Opłata za czynności geodezyjne i kartograficzne wynikająca z rozporządzenia w sprawie wysokości opłat (...) wyniesie 13 020,00 złotych (zamawiający nie policzy za działki, za budynki policzy ze współczynnikiem 1,0).
Starosta rzeszowski: Wykonanie modernizacji ewidencji gruntów i założenie ewidencji budynków oraz opracowanie numerycznej mapy zasadniczej dla obrębu Bratkowice:
a) Modernizacja EGiB – załącznik nr 1 do rozporządzenia, tabela III, lp. 2 z zastosowaniem uwagi pkt 1.
b) Opracowanie mapy zasadniczej – załącznik nr 1 do rozporządzenia, tabela II, lp. 6 z zastosowaniem uwagi pkt 5.
Takich przykładów nie można, niestety, przytoczyć zbyt dużo, rzadko bowiem zamawiający podaje w SIWZ sposób naliczania opłaty. Dla wykonawcy podanie takiej informacji jest bardzo korzystne, ponieważ każdy oferent do ceny przetargowej doliczy taką sama opłatę, a tym samym zachowane zostają zasady uczciwej konkurencji. Zauważmy, że każda z tych czynności nosi nazwę „modernizacja ewidencji gruntów”, a naliczenie opłat jest w każdym przypadku inne...

Pełna treść artykułu w marcowym wydaniu GEODETY

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze edition_article

Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS