Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Archiwum GEODETY


Internetowe Archiwum GEODETY jest ogólnodostępne i zawiera:
• wszystkie artykuły zamieszczone w miesięczniku GEODETA w latach 1995–2023 w postaci osobnych plików PDF;
• wszystkie wydania miesięcznika GEODETA z lat 1995–2023 w postaci plików PDF.
Pliki można ściągać do wykorzystania na własne potrzeby. Copyright GEODETA Sp. z o.o. i następcy prawni. Wszystkie prawa zastrzeżone łącznie z tłumaczeniami na języki obce.

W przypadku problemów z dostępem do internetowego Archiwum GEODETY prosimy o kontakt mailowy (geoforum@geoforum.pl)


1995199619971998199920002001
2002200320042005200620072008
2009201020112012201320142015
2016201720182019202020212022
2023
| Październik 2010, Nr 10 (185) |


• e-Rozwiązanie na zasób - o sposobach udostępniania danych geodezyjnych • Internetowe udostępnianie danych w technologii firm: GEOBID, Systherm Info, Geomatyka-Kraków oraz Geo-System • Zabytki wędrują po mapie, czyli projekt Geoheritage.pl • Gdzie granica na Bałtyku? – czekamy na akty prawne ustalające ...

powrót

Joanna Baniak

Przełom w pracy z danymi

Oprogramowanie FME od sierpnia dostępne w Polsce

Rozwiązanie Feature Manipulation Engine (FME) kanadyjskiej firmy Safe Software sprawdziło się w wielu krajach jako narzędzie ułatwiające przetwarzanie danych. FME wspomaga użytkowników różnych systemów CAD i GIS w efektywnej wymianie, udostępnianiu, konwersji, transformacji, unifikacji i dystrybucji danych
przestrzennych.

Dane przestrzenne w firmach czy instytucjach są zbierane i przetrzymywane w autonomicznych systemach GIS, które pozwalają na sprawne zarządzanie i analizę danych. Trudność pojawia się, gdy konieczna jest wymiana informacji pomiędzy różnymi systemami. Osiągnięcie interoperacyjności danych to jedno z kluczowych zagadnień infrastruktury informacji przestrzennej. Zwłaszcza w świetle implementacji dyrektywy INSPIRE wydaje się, że nie tylko udostępnianie, ale także umożliwienie sprawnej wymiany danych stanie się w najbliższym czasie powszechnie przyjętym standardem.
Mimo licznych koncepcji teoretycznych w praktyce wymiana danych między systemami informacji przestrzennej wciąż przysparza wielu problemów. Modyfikacja dotychczas istniejących i dobrze funkcjonujących systemów GIS wiąże się z utrudnieniami i – co nie bez znaczenia – z istotnymi kosztami. Unifikacja systemów jest sprzeczna z prawami wolnego rynku i w naturalny sposób niemożliwa. Jak zatem poradzić sobie z koniecznością zapewnienia interoperacyjności danych przestrzennych przy zachowaniu dotychczas wykorzystywanych technologii?
Innym znaczącym problemem są różne układy współrzędnych, w których dane są przechowywane. W chwili gdy istnieje potrzeba szybkiej wymiany informacji przestrzennej pomiędzy systemami lub porównania danych przechowywanych w różnych układach, pojawia się problem transformacji. Czy można przyspieszyć i usprawnić proces wymiany informacji pomiędzy systemami prowadzonymi w różnych układach współrzędnych?
...

Pełna treść artykułu w październikowym wydaniu GEODETY 

powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy

Plan na las - czyli o kartowaniu lasu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS