wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wstęp do teledetekcji

- «« « część 2 z 3 » »»


Czas na teledetekcję satelitarną

Z kolei za początek teledetekcji satelitarnej można przyjąć marzec 1946 r., kiedy to z poligonu doświadczalnego White Sands w stanie Nowy Meksyk w USA została wystrzelona rakieta V-2. Osiągnęła ona wysokość 120 km. Na jej pokładzie zainstalowano kamerę fotograficzną, za pomocą której wykonano pierwsze zdjęcia powierzchni Ziemi z wysokości przekraczającej 100 km, przyjętej umownie za próg przestrzeni kosmicznej. Na kolejne zdjęcia z kosmosu trzeba było czekać aż do 1960 r. Wtedy bowiem rozpoczęto dwa programy pozyskiwania zdjęć satelitarnych: wojskowy - znany po latach pod nazwą CORONA i cywilny - TIROS.
Rok 1960 zakończył okres pozyskiwania informacji z terytoriów położonych za "żelazną kurtyną" za pomocą kamer fotograficznych umieszczanych na samolotach i balonach poruszających się na wysokościach stratosferycznych. Przełom wiązał się z zestrzeleniem nad Świerdłowskiem samolotu rozpoznawczego U-2. Niedługo później satelita Discoverer XIV dostarczył pierwszych zdjęć fotograficznych z przestrzeni kosmicznej, wieńcząc tym samym fazę przygotowawczą ściśle tajnego programu CORONA, którego celem było umieszczenie na orbicie okołoziemskiej satelitów rozpoznawczych, zdolnych do fotografowania powierzchni naszej planety ze szczegółowością osiąganą przez zdjęcia lotnicze. W czasie trwania programu CORONA (1960-72) satelity dostarczyły ponad 800 tysięcy zdjęć, głównie z terenów Związku Radzieckiego, krajów Europy Wschodniej i Chin. Z kolei satelita TIROS zapoczątkował erę satelitów przeznaczonych do prowadzenia stałych i powtarzalnych obserwacji meteorologicznych z wysokości orbitalnych.

Od ETRS do SPOT-a
Przełomem w dziedzinie rozwoju teledetekcji było wystrzelenie w 1972 r. pierwszego cywilnego satelity przeznaczonego do badań zasobów naturalnych Ziemi. Był nim amerykański ERTS (Earth Resources Technology Satellite), który zapoczątkował trwającą do dziś misję satelitów Landsat. Na każdym z trzech pierwszych satelitów tej serii (krążących na wysokości około 920 km) umieszczono wielospektralny skaner MSS, za pomocą którego wykonywano zdjęcia o rozdzielczości przestrzennej 80 m w czterech zakresach widma. Kolejne satelity Landsat były wyposażane w coraz doskonalsze urządzenia do wykonywania zdjęć, a ostatni z nich miał na pokładzie skaner ETM+ wykonujący zdjęcia w siedmiu zakresach widma o rozdzielczości przestrzennej 30 m oraz w widmie panchromatycznym o rozdzielczości 15 m. Zdjęcia wykonane przez satelity Landsat znalazły szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach nauki i gospodarki na całym świecie.

Czternaście lat później na orbicie okołoziemskiej został umieszczony francuski satelita serii SPOT. Wykonywane przez niego zdjęcia charakteryzowały się większą rozdzielczością przestrzenną (20 m w wersji wielospektralnej i 10 m w wersji panchromatycznej). SPOT był pierwszym satelitą w historii, który wykonywał zdjęcia także w pokryciu stereoskopowym umożliwiające przestrzenną obserwację powierzchni globu ziemskiego. Kolejne wersje satelitów tej serii były wyposażane w udoskonalone skanery, za pomocą których wykonywano zdjęcia o coraz większej rozdzielczości. Obecnie zdjęcia z satelity SPOT-5 charakteryzują się rozdzielczością przestrzenną 5 m.

fotogrametria


Fot. 1. Fotomapa satelitarna Polski opracowana
w Instytucie Geodezji i Kartografii na podstawie zdjęć z satelity Landsat

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl
zakresy swiatlo widzialne ma zakres ok. 380-780 nm, daje to w przybliżeniu 0,4 - 0,8 ?m; w artykule użyto mm, co moze byc mylące...

Bledne nazwisko ... "Evelyna L. Prnitta"... powinno byc Evelyn L. Pruitt. Zwracam rowniez uwage, ze Evelyn byla kobieta, a nie mezczyzna jak to wynika z tekstu. Evelyn uzywala tez 'remore' juz w polowie lat piecdziesiatych. Klaniam sie, KB

2 komentarzereklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt