Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Eyr - nowa generacja odbiorników GNSS RTK z kamerami


Potęga kamer

Wraz z rozwojem technologii pozycjonowania odbiorniki RTK stają się coraz bardziej wyrafinowane. Zaprezentowany z końcem 2022 r. Satlab Eyr zaskakuje nowymi funkcjami i wpisuje się w koncepcję marki dotyczącą miniaturyzacji odbiorników.

Odbiornik Eyr wyposażony jest w czujnik IMU drugiej generacji oraz płytę GNSS obsługującą wszystkie konstelacje i częstotliwości, co umożliwia uzyskiwanie lepszych sygnałów i lepszej jakości danych. Ponadto dwie unikalne kamery Eyr otwierają przed użytkownikami nowe scenariusze pomiarowe.

Konstrukcja z dwoma aparatami

Rozwiązania łączące kamery i odbiorniki RKT dostępne są na rynku od jakiegoś czasu, ale przeważnie składają się z osobnych instrumentów, przez co są skomplikowane w instalacji i niewygodne do przenoszenia. Z Eyr jest inaczej. Aby sprostać wymaganiom pomiaru wielu kątów w jednej kamerze, opracowano technologię pozycjonowania obrazu. Z tyłu i na dole odbiornika Eyr umieszczono dwie kamery. Tylny aparat ma 5 Mpx i służy do wykonywania zdjęć podczas pomiarów; użytkownik może przybliżać obraz w trakcie pracy w terenie. Natomiast dolny aparat ma 2 Mpx i pozwala na tyczenie w rozszerzonej rzeczywistości (AR) z centymetrową dokładnością.

Pomiar fotogrametryczny z użyciem kamer

Bezkontaktowa metoda pomiaru w Eyr (z zasięgiem obrazowania do 15 m) to największa zaleta, jaką technologia pozycjonowania obrazu daje odbiornikom GNSS RTK. Wysoce zintegrowane odbiorniki GNSS stają się produktami głównego nurtu, a technologia łączenia czujników IMU z GNSS jest dobrze rozwinięta. Aby analizować i przetwarzać obrazy, czujnik musi pozycjonować bardzo dokładnie, wykrywać zmiany w przesunięciach wynikające z ruchu oraz zmiany w polu kąta widzenia spowodowane obrotem odbiornika. Dodając rozwiązanie wykrywania 6DoF (sześciu stopni swobody) do idei pozyskiwania informacji o pozycji z obrazów, Satlab pozwala klientowi zachować dokładność pozyskiwania zdjęć bez zniekształceń podczas poruszania się.

Widoki z kamer głównej i dolnej odbiornika Eyr

Panoramiczne tyczenie AR

Tyczenie to jedna z najczęściej używanych funkcji w projektach geodezyjnych i kartograficznych. Przed premierą Eyr jedynym sposobem wskazania punktu tyczenia na żywo było wykorzystanie tylnej kamery kontrolera. Jednak ustawienie kąta i wysokości kamery blis­ko punktu tyczenia było niepraktyczne, więc użytkownik musiał być prowadzony do punktu tyczenia przez animację 3D. Dolna kamera Eyr rozwiązuje ten problem. Podczas tyczenia kamera może służyć nie tylko jako nawigator do tyczonego punktu. Gdy użytkownik znajduje się w odleg­łości 1 m od punktu tyczenia, widok z widok z kamery zostanie przełączony na dolną kamerę Eyr. Ta kombinacja pomaga użytkownikowi szybko dotrzeć do punktu tyczenia i znacznie poprawić efektywność pracy.

Jak wygląda pomiar z użyciem kamer oraz tyczenie AR, można zobaczyć w filmie na YouTube

Do modelowania 3D

Dwie kamery w Eyr pozwalają nie tylko na realizację wielu nowych scenariuszy pomiarowych, ale też na większą swobodę przy realizacji tych tradycyjnych. Dane obrazowe można ponadto zaimportować do dowolnego oprogramowania do postprocessingu i modelowania 3D. W ten sposób mogą uzupełnić materiały np. pozyskiwane z pokładu drona.

Odbiornik Eyr dostępny jest w sprzedaży w głównej siedzibie Satlab Polska w Markach pod Warszawą, a także w firmie GEOBUD oraz on-line i stacjonarnie w sklepie GPSGLOBALSOLUTIONS.com.

Łukasz Migda (Satlab Polska)


Artykuł ukazał się w bezpłatnym niezbędniku NAWI 2023 – do przeglądania w formie interaktywnego flipbooka lub pliku PDF


Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS