Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Usprawnij pomiary z FotoGPS HI-TARGET VRTK


Zmiana zasad gry

Rozwiązanie HI-TARGET VRTK łączy w jednym urządzeniu moc fotogrametrii naziemnej i wysokodokładnego odbiornika GNSS, IMU oraz rozszerzonej rzeczywistości (AR). Pozwala na mierzenie w terenie niedostępnych punktów na zdjęciach oraz gromadzenie „surowych” zdjęć do modelowania 3D.

Pomiar FotoGPS HI-TARGET VRTK IMU

W urządzeniu zastosowano technologię pozycjonowania wizu­al­nego VisualRTK, która poz­wala na natychmiastowy pomiar narożników i wysokoś­ci budynków, okiennic, słupów czy obiektów poziomych, jak studzienki kanalizacyjne. Wykonując zdjęcia obiektów, unikniesz konieczności rewizyt w terenie, bo zdjęcia masz już u siebie. Zredukujesz błędy, sprawdzisz w biurze, a domierzysz nawet po latach na zebranych zdjęciach. Dodatkowo tyczenie z rozszerzoną rzeczywistością (AR) pozwala na tle rzeczywistego terenu (rejestrowanego przez kamery) widzieć tyczony punkt (jak dojść do punktu). IMU w połączeniu z AR przyspiesza tyczenie o 200%.

Jak działa FotoGPS HI-TARGET VRTK?

Rewolucyjna technologia pozycjonowania wizualnego VisualRTK pozwala na szybki i łatwy pomiar obiektu z dużą dokładnością przy użyciu 2–5 zdjęć. Technologia ta wykorzystuje integrację GNSS, IMU, migawki aparatu oraz zaawansowanych algorytmów, które następnie służą do obliczenia pozycji mierzonego obiektu. Klikasz i po chwili masz współrzędne niedostępnych punktów na tle zdjęcia. Odbiornik umożliwia także zapisywanie zdjęć wraz z parametrami orientacji, co pozwala na tworzenie modeli 3D w dowolnym bezpłatnym lub płatnym oprogramowaniu PC – np. do analiz czy BIM. Dysponując modelem 3D, możemy dokładnie mierzyć punkty, odległości, powierzchnie, objętości czy tworzyć przekroje. Masz wybór: możesz mierzyć na zdjęciach w terenie lub w ciepłym biurze – decyzja należy do Ciebie.

Jedną z największych korzyści wynikających z zastosowania FotoGPS VRTK jest uproszczenie procesu pomiarowego niedostępnych punktów poprzez szybki i efektywny pomiar GNSS + foto oraz uzyskanie współrzędnych XYZ jeszcze w terenie. VRTK stanowi alternatywę dla drogich skanerów (oraz długiego czasu przetwarzania danych) i jest znacznie efektywniejszy niż klasyczne odbiorniki GNSS (nawet te z IMU) czy tachimetry.

VRTK ma wbudowaną 800-kanałową płytę główną GNSS oraz najnowszej generacji, superprecyzyjny układ IMU +/– 90 stopni. Dzięki nim urządzenie odświeża swoją pozycję 400 razy na sekundę, zapewniając wysoką dokładność i precyzję pomiaru nawet w środowisku leśnym. Urządzenie wyposażono w dwie kamery – boczną do pomiarów fotogrametrycznych oraz dolną z technologią LiveView do tyczenia z rozszerzoną rzeczywistoś­cią (AR).

Urządzenie jest lekkie i łatwe w obsłudze. W standardzie zapewnia 12–15 godzinny czas pracy na jednej baterii i może być doładowane za pomocą uniwersalnego portu USB-C z zapalniczki samochodowej, powerbanka czy zasilacza 230 V.

Bezpłatna technologia HI-FIX pozwala urządzeniu podtrzymać wysokodokładne rozwiązanie RTK przez 5–10 minut po całkowitej utracie zasięgu GSM. Jeśli zaakceptujesz nieco niższą dokładność (10–20 cm ), możesz VRTK mierzyć znacznie dłużej. Skorzystasz z odbiornika wszędzie tam, gdzie wcześniej musiałeś wyciągać tachimetr na kilka/kilkanaś­cie pikiet, bo nie było fixa.

Wskazywanie punktu na zdjęciach

Pomiar objętości nasypów i wykopów

Rozwiązanie FotoGPS HI-TARGET VRTK jest również idealne do pomiaru powierzchni oraz objętości nasypów i wykopów. Wykonujesz zdjęcia, zaznaczasz charakterystyczne punkty i liczysz powierzchnie lub objętości. Wszystko w zaledwie kilka chwil na kontrolerze, jeszcze w terenie. Dodatkowo z tak wykonanego NMT możesz tyczyć automatycznie punkty pośrednie (pomiędzy węzłami), a oprogramowanie pokaże Ci, czy jesteś pod czy nad powierzchnią w dowolnym miejscu mapy.

FotoGPS HI-TARGET VRTK jest doskonałym uzupełnieniem dronów, które są świetne w przechwytywaniu materiałów z powietrza. VRTK rejestruje zdjęcia boczne, które w połączeniu z obrazami z góry pozwalają na stworzenie jednego modelu 3D.

APOGEO i HI-TARGET razem od 18 lat

Instrumenty HI-TARGET w odróżnieniu od tanich rozwiązań GNSS (tanie komponenty i sprzedaż ukierunkowana na wysłanie paczki) od dawna słyną z wysokiej jakoś­ci komponentów i kompozytów magnezowych, zapewniających bezawaryjną pracę przez wiele lat. HI-TARGET gwarantuje spełnienie najwyższych standardów jakoś­ci, wydajności, niezawodności i trwałości, a przez to utrzymuje się na wysokiej pozycji w sprzedaży odbiorników GNSS na swoim lokalnym rynku.

APOGEO, będąc autoryzowanym dystrybutorem HI-TARGET, oferuje klientom spokój i niezawodność od 18 lat. Produkty i usługi są zawsze najwyższej jakości, a pomoc dostarczana jest błyskawicznie. Oferujemy także bezpłatne wsparcie techniczne (także po gwarancji), zdalną pomoc, bezpłatną aktualizację oprogramowania i serwis, abyś mógł w 100% skupić się na swojej pracy. Zestaw VRTK posiada 3-letnią gwarancję producenta połączoną z bezpłatną aktualizacją oprogramowania HI-Survey PL.

Kontrolery, tablety i aplikacja

Wodo- i pyłoszczelne kont­rolery na poziomie IP67–68, odporne na upadki, które mogą pracować w słońcu i deszczu, są nieodłącznym elementem VRTK. Wyposażone są w system Android 10.0 oraz obsługują USB-C (pendrive), pracę w chmurze, FTP, email (np. import i eksport danych). Zapewniają nieprzerwaną pracę przez 12–15 godzin.

Rozwiązaniem FotoGPS zarządza unikalne i bogate oprogramowanie inżynierskie HI-TARGET HI-Survey PL z bezpłatną, bezterminową aktualizacją. Oprogramowanie to zawiera moduły: Pomiar, Tyczenie, Mapa, CAD DWG/DXF, AR, GIS, WMS, Droga, COGO, import/eksport, Google Maps, a także umożliwia innowacyjne tyczenie z rozszerzoną rzeczywistością AR. Dzięki temu w łatwy sposób można tyczyć oraz dokumentować punkty/teren za pomocą zdjęć/wideo.

Zdalnie zarzadzanie pomiarem VRTK

Dzięki zintegrowanym technologiom możesz bezpośrednio z biura, wysyłając nawet niedoś­wiadczonego pomiarowego z VRTK, zarządzać pomiarem zdalnie – widzieć wszystko, co widzi pomiarowy, zarządzać instrumentem, przesyłać pliki DXF czy DWG, wykonywać zdjęcia, mierzyć i ocenić sytuację terenową czy skonsultować głosowo kolejność prac. Dzięki temu oszczędzasz czas, obniżasz koszty pozyskania danych, redukujesz błędy i lepiej zarządzasz zespołami pomiarowymi.

Czy wiesz, że cały zestaw (odbiornik, kontroler, oprogramowanie) wykonany jest przez firmę HI-TARGET? Dzięki temu urządzenia są ze sobą w pełni kompatybilne. Jeden producent, podobnie jak APOGEO, ma takie same rozwiązania u siebie i może szybko zareagować w przypadku konieczności udzielenia wsparcia czy naprawy. W ten sposób unikamy długotrwałego serwisowania czy płatnych aktualizacji. Geodeci, którzy chcą ograniczyć ryzyko problemów czy przestojów, inwestują tylko w kompatybilne rozwiązania producenckie, działające teraz i w przyszłości.

Jeśli jesteś zainteresowany bezpłatną prezentacją lub wypożyczeniem FotoGPS
HI-TARGET VRTK, zachęcamy do kontaktu już teraz https://vrtk.apogeo.pl/

Witold Silarski (APOGEO)


Artykuł ukazał się w bezpłatnym niezbędniku NAWI 2023 – do przeglądania w formie interaktywnego flipbooka lub pliku PDF


Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS