Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

L2 marki AlphaGeo: nowość w ofercie firmy Cubic Orb


Najmniejszy z IMU

Odbiornik GNSS z IMU, który zmieści się w kieszeni i zapewni wysoką dokładność pomiarów? To możliwe! Cubic Orb, producent programów dla geodetów (GoKart, QuickGNSS), prezentuje odbiornik L2. Wygoda korzystania, powtarzalność pomiarów i długi czas działania L2 przenoszą prace w terenie na wyższy poziom.

Co wyróżnia odbiornik L2?

Czy pomiar i tyczenie z wychyleniem tyczki nawet powyżej 60 stopni, wysoką dokładność i powtarzalność pomiaru w trudnym terenie uda się zmieścić w kieszeni? Jak najbardziej! L2 – najnowszy odbiornik GNSS z IMU producenta AlphaGeo – łączy te wszystkie cechy. Miniaturyzacja urządzeń GNSS to nowy trend, który pozwala użytkownikowi na wykorzys­tanie odbiornika o małych gabarytach podczas długiego dnia pomiarowego oraz w miejs­cach zagrażających bezpieczeństwu.

Instrument wyposażony jest w znaną już na naszym rynku płytę GNSS Unicore UM980 o 1408 kanałach. Wieloczęstotliwościowa płyta – śledzącą wszystkie dostępne konstelacje satelitów – bardzo usprawnia pracę w trudnym terenie, takim jak gęsta i wysoka zabudowa miejska czy obszary zadrzewione i leś­ne. Jednostka IMU najnowszej generacji – niewymagająca kalibracji, zdecydowanie przyspiesza pomiar, podczas którego nie musimy zwracać uwagi na libellę przy tyczce. Możliwość pomiaru przy zwiększonym kącie wychylenia odbiornika pozwala na dotarcie do trudno dostępnych szczegółów terenowych.

Na mobilność i ergonomię L2 wpływają małe gabaryty i waga (zaledwie 170 gramów). Wbudowana bateria zapewnia pracę do aż 10 godzin. W przypadku dłuższych pomiarów można wspomóc się powerbankiem, pancernym kontrolerem z funkcją zwrotnego ładowania czy gniazdem zapalniczki w samochodzie.

L2 jest odporny na upadek na beton z wysokości 2 metrów oraz posiada normę wodo- i pyłoszczelności IP67 (całkowita pyłoszczelność i ochrona przed zanurzeniem w wodzie – maks. 30 min na głębokości do 1 metra).

Zestaw L2 od Cubic Orb

Oferowany przez Cubic Orb zestaw L2 jest niezwykle poręczny. Całość można spakować do małej torby transportowej. Dodatkowo zmieszczą się w niej inne akcesoria, takie jak uchwyt na kontroler, zacisk do tyczki, dalmierz laserowy czy powerbank. Instrument jest niezwykle prosty w użytkowaniu, obsługujemy go jednym przyciskiem on/off. Wykorzystanie możliwości odbiornika odbywa się z poziomu najnowszej aplikacji pomiarowej Cubic Orb – QuickGNSS 2023, która jest dołączana do zestawu w wieczystej wersji z rocznym pakietem aktualizacji i wsparcia technicznego.

QuickGNSS – wyniki pomiarów i tyczenia

Niezawodny w trudnym terenie

Najnowszą wersję aplikacji QuickGNSS dostosowano do odbiornika L2, tak aby użytkownik mógł wykorzystać wszystkie jego możliwości pomiarowe z funkcją IMU nawet w najtrudniejszych warunkach terenowych. W ramach testu zmierzono z wychyleniem tyczki 30, 60 i 90 stopni w trzech osobnych inicjalizacjach narożnik budynku na osiedlu o wielopiętrowej gęstej zabudowie. Różnice między poszczególnymi pomiarami, co pokazano na zdjęciu powyżej, nie przekroczyły 30 mm.

W celu demonstracji zwiększonego zakresu wychylenia tyczki przy pomiarze, ten sam narożnik został pomierzony przy wychyleniu tyczki 110 stopni. Różnica wynios­ła około 40 mm. Oczywiście przy pomiarach o tak ekstremalnych wychyleniach zalecamy zwiększoną uwagę oraz kontrolę osiąganych wyników – najlepiej przez wykonanie ponownego pomiaru po reinicjalizacji całego zestawu.

Pomiar ściany oporowej z wykorzystaniem L2 na minityczce

Trudny teren to nie tylko gęsta zabudowa miejska oraz obszary zadrzewione i lasy. To przede wszystkim miejsca, w których zdarza nam się igrać z BHP oraz losem. Obsługa budowy, pomiary na kolei czy infrastruktury technicznej często wymagają od nas ryzykownego „kombinowania”. L2 ma wbudowany gwint 1/4 cala, co umożliwia montaż na segmentowej minityczce znanej głównie z rozwiązań z minilustrem. Dzięki małym gabarytom oraz jednostce IMU niewymagającej kalibracji rozwiązanie to szczególnie sprawdzi się przy pomiarach miejsc trudno dostępnych oraz zagrażających naszemu bezpieczeństwu. W przypadku nadbrzeżnej ściany oporowej, gdzie z jednej strony płynie rzeka, pomiar można wykonać bez zbędnego wychylania się czy wchodzenia na obiekt. Dzięki temu unikamy ryzyka wpadnięcia do wody. Oczywiście w terenie znajdzie się dla takiego rozwiązania o wiele więcej zastosowań, co może usprawnić pracę i poprawić bezpieczeństwo.

QuickGNSS 2023: rewolucyjna aplikacja

W Cubic Orb pracują nie tylko programiści, ale i czynni geodeci. Tworząc Quick­GNSS, korzystamy z naszego doś­wiadczenia z pracy w terenie. Bierzemy też pod uwagę cenne sugestie użytkowników. Najnowsza wersja QuickGNSS 2023 posiada wiele usprawnień i nowych funkcji pomocnych w pracach terenowych. Jedną z najciekawszych jest inteligentny pomiar mimośrodowy z wykorzystaniem IMU. W naszym rozwiązaniu odbiornik sam wylicza odleg­łość do punktu niedostępnego. Funkcja ta z pewnością pomoże przy pomiarach latarni, słupów oraz drzew.

Praca z plikiem DXF o rozmiarze 70 MB

Dodatkowo już teraz użytkownik może zoptymalizować pracę w terenie przez automatyczne tworzenie rysunku DXF, który w prosty sposób przetworzy do formatu GML za pomocą aplikacji GoKart. Dzięki zastosowaniu naszego autorskiego silnika graficznego edycja i obsługa plików DXF nawet o rozmiarze powyżej 150 MB jeszcze nigdy nie była tak płynna i wydajna. QuickGNSS jest intuicyjny, prosty w obsłudze i nie wymaga czasochłonnego szkolenia. Korzystając z naszej aplikacji, masz pełny i darmowy dostęp do całej bazy filmów szkoleniowych oraz wsparcia technicznego z jej obsługi.

Nie jesteś do końca zadowolony z programu do pomiarów, który dostałeś z odbiornikiem? Przetestuj QuickGNSS za darmo i przekonaj się, że nie będziesz chciał już wrócić do poprzedniego rozwiązania.

Zapraszamy do obejrzenia filmu z pomiarów odbiornikiem GNSS AlphaGeo L2

Piotr Żyłowski (Cubic Orb)


Artykuł ukazał się w bezpłatnym niezbędniku NAWI 2023 – do przeglądania w formie interaktywnego flipbooka lub pliku PDF


Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS