wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Programy Cubic Orb


Pracuj szybciej, taniej i efektywniej

Cubic Orb to zespół geodetów i programistów tworzących oprogramowanie optymalizujące pracę geodetów i specjalistów z branż pokrewnych. Aplikacje firmy (dystrybuowane wcześniej pod marką GeoX) są obecne na rynku od ponad 20 lat i zyskały już ponad 1300 użytkowników w kraju i zagranicą.

Programy Cubic Orb wyróżnia to, że są tworzone przez geodetów praktyków, którzy wykorzystują je w swojej codziennej pracy. Dzięki temu rozwiązują realne problemy. Znajomość branży powoduje też, że obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna – od razu widać, że stworzyła je osoba obeznana z praktyką geodezyjną. Programy Cubic Orb znacząco optymalizują pracę geodetów. Z doświadczenia użytkowników wynika, że wykorzystanie programu GoKart umożliwia kartowanie map nawet dwa razy szybciej, a w połączeniu z programem GeoView nawet trzy razy!

Cubic Orb

GoKart

Pierwszy z programów, GoKart, służy do kartowania map wektorowych i obiektowych (GML) w środowisku CAD. Jak każdy inny nakładkowy program Cubic Orb, współdziała on z wszystkimi najpopularniejszymi platformami CAD. Do jego największych zalet należą ponadto:

 • tworzenie plików GML zgodnie z obowiązującymi rozporządzeniami, dzięki czemu geodeta jest niezależny od systemów stosowanych w ODGiK; jest to szczególnie przydatne dla pracujących na terenie kilku ośrodków z różnym oprogramowaniem;
 • możliwość jednoczesnego tworzenia mapy dla klienta, GML dla ośrodka, a nawet szkicu do operatu;
 • wiele konfiguracji zgodnych z różnymi instrukcjami i rozporządzeniami (m.in. standardem technicznym GK-1);
 • wiele ułatwień kartowania m.in. automatyczne kartowanie symboli i rzędnych, funkcja wykrywania powierzchni pozwalająca uniknąć dwukrotnego kartowania elementów pokrywających się;
 • tworzenie schematu importu, dzięki czemu można uzyskać mapy zgodne z obowiązującym rozporządzeniem, nawet jeśli pozyskana mapa odbiega od obowiązujących norm.

QuickGNSS

Kolejna aplikacja służy do wykonywania pomiarów GNSS z wykorzystaniem dowolnego urządzenia z systemem Android. Jej znakiem rozpoznawczym jest intuicyjność, dzięki której obsługa nie wymaga szkolenia! Do innych przydatnych cech programu należą:

 • współpraca z odbiornikami wielu producentów (m.in. Satlab, Trimble, Spectra Precision, Ruide, Kolida, Emlid, South), w tym z odbiornikami z pochyłomierzem;
 • silnik graficzny na tyle wydajny, że można sprawnie korzystać z dużych plików wektorowych DXF;
 • lwbudowane zaawansowane narzędzie do generowania raportów z pomiaru;
 • obsługa praktycznie wszystkich układów współrzędnych i różnych modeli geoid oraz możliwość wykonania wpasowania lokalnego;
 • wiele opcji tyczenia (punkt, linia, łuk, punkty z wektora mapy, punkt rzutowany na linię);
 • narzędzia do pomiarów pośrednich;
 • możliwość korzystania z serwisów WMS jako tła mapy.

Cubic Orb

GeoView

Następne rozwiązanie to proste, ale potężne narzędzie do pracy na zbiorach współrzędnych i z platformami CAD. Program został doceniony nie tylko przez praktykujących geodetów, zajął również II miejsce w konkursie GGK na „Opracowanie komercyjnej aplikacji bądź serwisu internetowego wykorzystujących usługę NMT”. Spośród wielu przydatnych cech GeoView można wymienić:

 • automatyczne kreślenie dowolnych symboli;
 • automatyczne kartowanie elementów liniowych i powierzchniowych przez funkcję „kreśl kliknięcia”;
 • pobieranie współrzędnych zaznaczonych punktów, linii, obiektów z CAD – szczególnie przydatne przy opracowywaniu projektu i przygotowywaniu danych do pracy w terenie;
 • pobieranie danych dotyczących identyfikatora działki z rządowego Geoportalu oraz rzędnych z NMT GUGiK;
 • wiele funkcji kontroli, translacji i zarządzania bazą punktów.

KaliBronek

Program KaliBronek to znane i cenione rozwiązanie do kalibracji, edycji i zarządzania rastrami w środowisku CAD. Spośród jego wielu funkcji wyróżniają się m.in.:

 • możliwość jednoczesnej edycji wielu rastrów oraz hurtowego „prostowania” (resamplingu) obróconych rastrów;
 • wygodny sposób wczytywania rastra lub grupy rastrów georeferencyjnych („przeciągnij i upuść”);
 • szybka kalibracja na siatkę – znacznie przyśpiesza kalibrację map z siatką krzyży;
 • wykorzystanie wielu modeli transformacji przy kalibracji (np. przez podobieństwo, przez powinowactwo, afiniczna, dwuliniowa, wielomianowa 2. i 3. stopnia);
 • możliwość stosowania poprawek Hausbrandta w każdej transformacji, co pozwala skalibrować nawet bardzo zdeformowane rastry;
 • zapisywanie georeferencji;
 • wiele opcji edycji rastrów (inwersja, przycinanie, sklejanie, odszumianie, usuwanie śladu po przycięciu do ramki sekcyjnej, możliwość edycji w zewnętrznym edytorze).

Wms2Cad

Kolejna aplikacja umożliwia szybkie georeferencyjne wyświetlanie na rysunku CAD map i zobrazowań z serwisów WMS. Program pozwala też pozyskać dodatkowe informacje z tych serwisów, m.in. rzędne z numerycznego modelu terenu czy dane ewidencyjne dotyczące działek. W Wms2Cad wyjątkowo proste jest wyświetlanie jednego lub wielu kafelków rastra – wystarczy pojedyncze kliknięcie lub zaznaczenie intersującego nas obszaru. Użytkownik może skorzystać z obszernego katalogu predefiniowanych serwisów WMS, TMS i WMTS (w tym mapy zasadniczej i MPZP), a także łatwo dodawać serwisy.

RawGNSS

Aplikacja służy do generowania edytowalnych raportów z pomiarów GNSS na podstawie plików RAW, RW5 i CSV. RawGNSS to nie tylko osobny program komputerowy – może również działać jako wtyczka do C-GEO oraz aplikacja na Windows Mobile. Program posiada wiele przydatnych funkcji: uśrednianie pomiarów wielokrotnych, korekta błędnie wprowadzonych wysokoś­ci tyczki czy obsługa punktów pomierzonych metodami pośrednimi. RawGNSS pozwala na eksport wektorów i stacji bazowych do modułu wyrównania, co jest bardzo przydatne dla korzystających z WinKalka. Użytkownicy docenią też możliwość personalizacji szablonu raportu oraz współpracę z programem SimGNSS, który służy do planowania pomiarów terenowych. Raport z planowania wygenerowany w pliku RAW za pomocą RawGNSS pozwoli nam dobrze spożytkować czas na wykonanie pomiarów w terenie.

SimGNSS

Jest to proste narzędzie do planowania pomiarów terenowych z wykorzystaniem odbiornika GNSS. Program pozwala wykonać symulację pomiarów dla przykładowej bazy punktów z uwzględnieniem ich kolejności lub wzajemnej relacji topologicznej. Dla potrzeb symulacji można określić szereg parametrów pomiaru i warunków pomiarowych, w tym: liczbę epok, podwójny pomiar, wysokość i offset anteny, datę rozpoczęcia pomiaru, godziny pomiaru, uwzględnienie pomiaru w weekend czy przerwy śniadaniowej. W aplikacji wykonamy też pomiar kontrolny dla wybranych punktów osnowy geodezyjnej. Wynikiem symulacji jest plik RAW możliwy do otwarcia w dowolnym oprogramowaniu do generowania raportów z pomiarów GNSS. Pełny efekt uzyskamy, wykorzystując program RawGNSS.

TranMap

Ostatnie prezentowane rozwiązanie stosowane jest do transformacji rysunków CAD oraz baz współrzędnych pomiędzy różnymi układami. Szczególnie przydaje się osobom pracującym przy inwestycjach liniowych, które znajdują się na styku kilku powiatów lub województw, oraz mającym styczność z mapami terenów zamkniętych. Transformacje w TranMap mogą być wykonane z wykorzystaniem pięciu modeli i zastosowaniem poprawek Hausbrandta. Ponieważ transformacje odbywają się bezpośrednio w rysunku CAD, nie ma problemów z utratą symboliki mapy. Dzięki darmowej wersji programu GeoView użytkownik wczyta współrzędne punktów dostosowania bezpośrednio z projektu. Program posiada szereg zdefiniowanych układów współrzędnych polskich i zagranicznych, istnieje też możliwość definiowania własnych układów.

Programy Cubic Orb są do nabycia w sklepie internetowym na stronie www.cubicorb.com. Z tej samej strony można też pobrać ich wersje demonstracyjne. Programy są dostępne w licencjach wieczystych i atrakcyjnych cenowo wersjach czasowych. Istnieje też możliwość nabycia pakietów aplikacji.

Piotr Górecki
Cubic Orb

Artykuł opublikowano w bezpłatnym niezbędniku sprzętowym NAWI 2020 – czytaj całość jako flipbook lub PDF


GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS