Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Przełom w skanowaniu w ofercie Geotronics Dystrybucja


System Trimble X7

Na tegorocznych targach Intergeo (Stuttgart, 17-19 września) jedną z bardziej rozchwytywanych nowości był skaner X7 zaprezentowany przez firmę Trimble. Chociaż „skaner” to nie do końca odpowiednie określenie, właściwsze wydaje się „system skanujący”. Sam skaner nie jest bowiem najważniejszy – to tylko część składowa większego zestawu.

Trimble X7

Jest to odwrócenie trendu, który od jakiegoś czasu panuje wśród producentów skanerów, polegającego na rozbudowywaniu poszczególnych parametrów skanera, zwiększaniu zasięgu czy prędkości skanowania. W przypadku X7 – zamiast podkręcać osiągi samego urządzenia – postawiono na użyteczność i funkcjonalność całego systemu.

Wyjście naprzeciw oczekiwaniom

W tworzeniu nowego rozwiązania Trimble brali udział doświadczeni użytkownicy różnych skanerów, którzy opowiadali o trudnościach związanych z codzienną pracą oraz sugerowali, jakich usprawnień oczekują. W efekcie powstało narzędzie, które maksymalnie ułatwia działanie w terenie i ogranicza część biurową do minimum. Dzieje się tak za sprawą wykorzystania automatycznych algorytmów rejestrujących (łączących) skany w terenie, dobrze znanych ze środowis­ka Trimble RealWorks, bazujących na odczytach IMU oraz na chmurze punktów.

Program Trimble Perspective z tabletem Trimble T10 to zestaw, który wprowadza rejestrację skanów w terenie na nieosiągalny wcześniej poziom

Program Trimble Perspective z tabletem Trimble T10 to zestaw, który wprowadza rejestrację skanów w terenie na nieosiągalny wcześniej poziom

Nie byłoby to możliwe bez odpowiedniej platformy, która udźwignie na swoich barkach takie zaawansowane obliczenia, nie spowalniając pracy i nie powodując przeciążania systemu po wykonaniu kilku skanów. W tej roli sprawdza się terenowy tablet Trimble T10 wyposażony w potężny procesor Intel I7 szóstej generacji oraz szybki dysk SSD. Pozwala na import i precyzyjną rejestrację skanów z milimetrową dokładnością w zaledwie kilkadziesiąt sekund.

Uniwersalny i odporny

Samo łączenie skanów w terenie nie jest nowością, jednak w końcu dostajemy ją w dopracowanej formie. Jej algorytmy działają tak samo skutecznie jak w oprogramowaniu biurowym, a cały proces bazuje nie tylko na zgrubnych wskazaniach jednostki inercyjnej. W efekcie w pełni wpasowaną i wyrównaną chmurę punktów otrzymujemy już w terenie. Co więcej, z poziomu tableta możemy ją wyeksportować do najbardziej uniwersalnych formatów chmur punktów (LAS, E57), formatów Trimble (TZF, TDX), a także dostosowanych do najpopularniejszych programów projektowych (RCP, POD). Dzięki temu, wracając do biura, dysponujemy już kompletną informacją, którą możemy przekazać naszym klientom.

Skanowanie laserowe częs­to wykorzystywane jest do inwentaryzacji wnętrz czy obiektów zabytkowych. Czasem trzeba się trochę ubrudzić. I właśnie z myślą o pracy w trudnych warunkach została przygotowana odporna konstrukcja Trimble X7. Skaner posiada normę pyło- i wodoszczelności IP55 oraz może pracować w temperaturze od -20 do +50°C. Równie odporny na warunki atmosferyczne jest tablet Trimble T10, tak więc pod tym względem w systemie nie ma słabych punktów.

Trimble X7

Autokalibracja

X7 to pierwszy skaner laserowy, w którym został zaimplementowany system autokalibracji instrumentu. Przed każdym skanem sprawdza on warunki otoczenia i stan urządzenia, a w razie potrzeby dokonuje korekty kątowej i odległościowej wiązki. Proces odbywa się bez ingerencji użytkownika, nie wymaga żadnych dodatkowych celów. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy co roku odsyłać instrumentu na przegląd i kalibrację, która zazwyczaj trwa nawet do kilku tygodni, o kosztach rzędu kilku tysięcy euro nie wspominając.

Zwiększenie zaufania do całego systemu pozwoliło na wydłużenie podstawowej gwarancji X7 do 24 miesięcy. Zmniejsza to koszty użytkowania systemu oraz zapewnia spokój pracy przez dłuższy czas.

Dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji skaner Trimble X7 jest doskonałym narzędziem do każdego zadania pomiarowego

Dzięki lekkiej i wytrzymałej konstrukcji skaner Trimble X7 jest doskonałym narzędziem do każdego zadania pomiarowego

Dodatkowe funkcje

Trimble X7 umożliwia etykietowanie skanów, a potem ich grupowanie. Jest to pomocne choćby przy pracy na kolejnych kondygnacjach budynku. Dzięki filtrowaniu etykiet możemy np. wyświet­lić tylko skany z wybranej kondygnacji bądź pomieszczenia. W przypadku bardziej szczegółowej dokumentacji obiektów (uszkodzenia, tabliczki znamionowe, typy zaworów itp.) przydatna może okazać się funkcja nanoszenia na skany adnotacji w formie tekstu i zdjęć.

System pozwoli również na wykonanie pomiarów w terenie na już pozyskanych skanach. W szybki sposób sprawdzimy odległości, wysokości oraz powierzchnie dowolnych obiektów.

Trimble X7 to kompletne rozwiązanie terenowe wprowadzające nową jakość, które docenią zarówno nowi adepci sztuki skanowania (pozwoli zminimalizować czas wdrożenia), jak i doświadczeni użytkownicy. X7 doskonale wpasowuje się w rodzinę skanerów laserowych Trimble. Stanowi idealne uzupełnienie dla precyzyjnych skanerów TX6 i TX8 oraz jedynego w swoim rodzaju fototachimetru SX10, który łączy w sobie zalety precyzyjnego tachimetru robotycznego i skanera dalekiego zasięgu.

Plus oprogramowanie

Skaning laserowy to nie tylko sam instrument. Decydując się na inwestycje w tę technologię, powinniśmy również zadbać o odpowiednie oprogramowanie biurowe. W przypadku niektórych projektów stosunek pracy terenowej do biurowej wynosi nawet 1 do 4. Należy więc tak dobrać program, aby poznać go w jak najkrótszym czasie i móc z jego pomocą szybko i skutecznie łączyć chmury punktów. Powinien pozwolić nam na podjęcie jak największej liczby zadań, a przy tym nie „zabić” komputera przy większych zleceniach. Idealnym rozwiązaniem jest oprogramowanie Trimble RealWorks. Zyskało ono wielu zwolenników, nawet spoza grona użytkowników skanerów Trimble. Jest to intuicyjna aplikacja wykorzystująca do automatycznej rejestracji całe zasoby procesora komputera, zawierająca liczne funkcje do opracowań chmur punktów.

Program umożliwia m.in. klasyfikację chmur punktów, wykonywanie przekrojów w dowolnych kierunkach i interwałach, modelowanie obiektów czy analizy porównawcze chmura do chmury i chmura do modelu. Ta ostatnia funkcjonalność jest bardzo przydatna przy ocenie zmian geometrii obiektu w czasie, analizach pracy elementów w różnych temperaturach, zgodności wykonania obiektu z projektem czy nawet ilości materiału potrzebnego do renowacji obiektów.

Nowa jakość

Trimble, prezentując skaner X7, dokonał dwóch ważnych rzeczy. Po pierwsze – pokazał nowy, rewolucyjny sposób pracy, który pozwala myśleć o skanowaniu laserowym jako technologii zbliżonej do innych metod pomiarowych. Dającej możliwość generowania gotowych wyników prosto w terenie. Po drugie – wzbogacił swoje dotychczasowe portfolio produktów do skanowania laserowego, dodając do niego instrument na tyle rewolucyjny, że pozwala na wejście w tę technologię nawet tym, którzy nie brali jej wcześniej pod uwagę z różnych względów. Co więcej, X7 jest produktem dopracowanym do najmniejszego szczegółu (a nie przedwcześ­nie wypuszczonym prototypem), z którego zalet użytkownicy mogą korzystać już teraz.

Wojciech Stolarski
Geotronics Dystrybucja

Artykuł ukazał się w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE 2019


Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS