Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

Oferta firmy Art-Geo w zakresie technologii GNSS


Odbiornik i coś więcej

W dzisiejszych czasach liczący się dystrybutor sprzętu pomiarowego nie może już ograniczać się wyłącznie do sprzedaży instrumentów. Przynajmniej z takiego założenia wychodzi firma Art-Geo – dystrybutor sprzętu marki Ruide.

RtkNet dla każdego

Najnowszym przykładem realizacji tej strategii jest uruchomienie pod koniec 2018 r. sieci stacji referencyjnych RtkNet. Obecnie składa się ona z 5 punktów zlokalizowanych w: Krakowie, Pszczynie, Bytomiu, Syryni (powiat wodzisławski) oraz Poznaniu. Każda ze stacji wyposażona jest w odbiornik Ruide NetS9 oraz antenę typu choke-ring. RtkNet wyróżnia nadawanie korekt dla czterech systemów GNSS (GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou) oraz dla trzech częstotliwości jednocześnie. Oferuje to zupełnie nową jakość prowadzenia pomiarów satelitarnych, szczególnie w miejscach o ograniczonej widoczności nieba.

W zasięgu RtkNet znajdują się obecnie fragmenty województw: małopolskiego, śląskiego, wielkopolskiego oraz niewielkie obszary województw opolskiego, lubuskiego i kujawsko-pomorskiego. Sieć oferuje zarówno korekty z pojedynczych stacji, jak i powierzchniowe (VRS). Testy przeprowadzone przez Art-Geo oraz użytkowników wykazały, że jeśli dysponujemy odpowiednim odbiornikiem GNSS, pozwalającym na odbiór sygnałów satelitarnych na trzech częstotliwościach (np. PULSAR R6p), technicznie możliwa jest centymetrowa powtarzalność pomiaru nawet przy bardzo długich liniach bazowych. Odległość 60 km między odbiornikiem ruchomym a stacją referencyjną RtkNet nie stanowi żadnego problemu do uzyskania rozwiązania fixed. Przy dobrych warunkach możliwe są nawet dłuższe wektory sięgające 100 km. Na przykład będąc w Krakowie i łącząc się ze stacją w Syryni, możemy uzyskać podobne wyniki, jak byś­my korzystali z krakowskiej stacji.

Firma Art-Geo nie zamierza spoczywać na laurach i zapowiada rozbudowę tej sieci. Docelowo ma ona objąć swoim zasięgiem cały kraj, przy czym blisko połowa tego planu ma zostać zrealizowana jeszcze w tym roku. Poszczególne stacje będą systematycznie zgłaszane do PZGiK, co pozwoli wykorzys­tywać te korekty w pracach przekazywanych do ODGiK.

Podkreślmy, że w okresie rozwoju dostęp do RtkNet jest bezpłatny. Później klienci Art-Geo będą mogli liczyć na preferencyjne warunki korzystania z tych poprawek.

Stacja referencyjna RtkNet w Bytomiu

Stacja referencyjna RtkNet w Bytomiu

Ruide Pulsar R6p

Obecnie firma Art-Geo oferuje aż 8 geodezyjnych odbiorników satelitarnych. Wśród nich warto zwrócić uwagę na model Pulsar R6p. Choć w sprzedaży jest dopiero od października 2018 r., to już zdobył sporą popularność wśród polskich geodetów. Wzrok przykuwa niewielka obudowa, ale najciekawsze znajdziemy w środku. Mowa o najnowszej płycie odbiorczej Trimble’a – BD990. Jej główną zaletą jest śledzenie na trzech częstotliwoś­ciach systemów GPS, GLONASS, Galileo oraz BeiDou. Oznacza to, że Pulsar R6p pozwala „wycisnąć” maksimum korzyś­ci ze wspomnianych korekt RtkNet.

Na tym jednak nie koniec niespodzianek. Pulsar jako pierwszy odbiornik marki Rui­de jest gotowy do korzystania z satelitarnych korekt RTX. Dzięki nim w dowolnym zakątku świata możemy wyznaczać współrzędne z dokładnością dochodzącą nawet do 2 cm! I to bez konieczności łączenia się z jakąkolwiek stacją bazową czy referencyjną. Korekty dostarczane są bowiem za pośrednictwem satelitów geostacjonarnych.

Innowacją w Pulsarze jest także Powerod – tak producent nazwał unikatową tyczkę, w której ukryto trzecią baterię (dwie pozostałe standardowo znajdują się w odbiorniku). Dzięki temu pojemność wszystkich akumulatorów wzrosła aż do 13 800 mAh, co pozwala nawet na kilkadziesiąt godzin nieprzerwanej pracy.

W odbiorniku znajdziemy również system TILT nowej generacji (odpowiedzialny jest za pomiary w odchyleniu tyczki od pionu). Każdy punkt może być pomierzony przy jednym, dwóch lub trzech wychyleniach, przy czym w dwóch ostatnich przypadkach możemy pominąć kalibrację odbiornika. Dodano tu również nowy tryb pomiaru „shake mode”. Aby zmierzyć punkt niedostępny dla pionowego pomiaru, wystarczy umieścić w nim grot tyczki, a następnie wykonać parę ruchów tyczką dookoła. Cały proces trwa około 5 sekund, a więc tyle co tradycyjny odczyt pojedynczej pikiety.

Ruide Pulsar R6p

Ruide Pulsar R6p

Ruide R90i neo

Również w tym modelu warto zwrócić uwagę na płytę odbiorczą. Nie jest to już – jak w starszych wersjach – komponent Trimble’a czy Nov­Atela, ale podzespół wytworzony własnymi siłami firmy Ruide oraz jej partnerów. Należy tu jednak podkreślić, że w żaden sposób nie obniża to jakości pomiarów. Płyta zainstalowana w R90i neo w niczym nie ustępuje bowiem konkurencji. Na 440 kanałach śledzi sygnały GPS, GLONASS, BeiDou, Galileo i SBAS z częstotliwością do 50 Hz. Jak przystało na nowoczesny sprzęt, w R90i znajdziemy również: wbudowany wewnętrzny modem LTE, komunikację Bluetooth, wi-fi i NFC, a także zintegrowany webserver. Za zasilanie odpowiedzialne są dwie baterie hot-swap (przełączanie bez przerywania pracy) o łącznej pojemności 6800 mAh. Warto zaznaczyć, że mimo zastosowania podwójnego zasilania R90i może pochwalić się niewielkimi wymiarami (17,5 x 8,3 cm) oraz stosunkowo małą wagą. Opcjonalnie można go też wyposażyć w system TILT.

Ruide Meteor S680N Pro

Dzięki połączeniu sporych możliwości pomiarowych z kompaktową obudową, niewielką wagą oraz atrakcyjną ceną zakupu, zaprezentowana w 2015 r. seria Meteor zyskała wśród polskich użytkowników sporą popularność. W tym roku wzbogaciła się o 3 modele wyposażone w nowe płyty odbiorcze. W S680N wbudowano znaną płytę Trimble BD930, a w S680N+ znajdziemy 401-kanałowy komponent marki Ruide. Na szczególną uwagę zasługuje model S680N Pro, który wyposażono w nową płytę Trimb­le BD940 oferującą nie tylko śledzenie czterech systemów GNSS oraz trzech częstotliwoś­ci, ale także korzystanie z satelitarnych korekt RTX. Ponadto każdy nowy odbiornik z serii Meteor chroniony jest przez pancerną obudowę wykonaną z kompozytu magnezowo-aluminiowego.

Ruide Meteor S680N Pro

Ruide Meteor S680N Pro

Do wyboru, do koloru

Starając się możliwie najlepiej dostosować do indywidualnych potrzeb klientów, wraz z odbiornikami GNSS firma Art-Geo oferuje szeroki wybór oprogramowania polowego oraz rejestratorów. Jeśli chodzi o kontrolery, do dyspozycji użytkowników są zarówno modele z Androidem (Polar H3Plus, tablet N80 oraz wzmocnione smartfony WP5000 i WP2), jak i klasyczne rozwiązania z systemem Windows Mobile (X11).

Jedną z ciekawszych nowości jest pancerny tablet ART10, wyposażony w system operacyjny Windows 10, dzięki któremu możemy łatwo przenieść biuro w teren. Urządzenie oferuje m.in. duży (8-calowy) i kontrastowy ekran, szybki procesor, rozbudowaną pamięć, a także pojemną baterię. Inna ważna premiera to Nautiz X6 szwedzkiej firmy Handheld. Producent promuje go jako phablet, czyli połączenie tab­letu z telefonem. Oprócz systemu Android i 6-calowego dotykowego ekranu urządzenie oferuje przyciski funkcyjne, które mogą posłużyć np. do wyzwalania pomiaru.

Podobnie szeroki wybór dostępny jest w zakresie oprogramowania polowego. Wraz z instrumentami marki Ruide można nabyć bardzo popularną w Polsce mobilną aplikację PowerGPS na Androida. Dla tego systemu oferowany jest także program Ruide SurvX. Użytkownicy urządzeń z systemami Windows 10 oraz Windows Mobile mogą z kolei wybrać aplikację Field Genius.

Jak widać z powyższej wyliczanki, wybór w Art-Geo optymalnego zestawu RTK może i nie jest prosty, ale z pewnoś­cią gwarantuje zakup urządzenia optymalnie dopasowanego do potrzeb użytkownika. Dziś, po 9 latach istnienia firmy Art-Geo na polskim rynku, śmiało można stwierdzić, że jesteśmy partnerem o stabilnej i ugruntowanej pozycji, dla którego najważniejszym celem jest zadowolenie użytkownika.

Artur Jarzyło
Art-Geo


Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS