wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1981-2005

- «« « część 3 z 8 » »»


1990
General Dynamics wprowadza na rynek oprogramowanie do obróbki fotogrametrycznej Socet Set (Softcopy Exploitation Tool Set) opracowane przez Helava Associated.

 

1990
W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie powstają pierwsze opracowania wykonywane na autografie analitycznym Planicomp P1.

 

1990
Francja umieściła na orbicie satelitę SPOT 2 (parametry jak SPOT 1).

 

1991
fotogrametriaEuropejska Agencja Kosmiczna umieściła na orbicie satelitę teledetekcyjnego – ERS 1 (European Radar Satellite); rozdzielczość (SAR) – 26 m, waga 2400, orbita 768 km.

 

1991
Rosja wprowadza na orbitę kolejną serię satelitów z rodziny Resurs. Zdjęcia pozyskiwane są z niższej orbity (ok. 230 km).

 

1991
Rosja umieściła na orbicie ulepszoną wersję satelity Jantar 4KS1M

 

1991
Rosja umieściła na orbicie satelitę meteorologicznego Meteor 3. Rejestracja obrazu w 6 kanałach spektralnych, rozdzielczość 63 km.
fotogrametria

 

1991
Indie umieściły na orbicie satelitę IRS 1B.

 

1991
Rosja umieściła na orbicie satelitę/stację Almaz T wyposażoną m.in. w dwa radary bocznego wybierania (SAR); rozdzielczość urządzeń wynosiła 15-30 m.

 

1992
fotogrametria Japonia wprowadziła na orbitę satelitę JERS 1. Waga 1340 kg, orbita 568 km, rozdzielczość (SAR) – 18 m, optyczna (OPS) – 18x24 m.

 

1992
Rosja rozpoczęła udostępnianie zdjęć pozyskanych z satelitów wojskowych do celów komercyjnych.

 

1992
fotogrametria Wystrzelenie satelity Topex/Poseidon w ramach francusko-amerykańskiego programu radarowego pomiaru zmian wysokości poziomu mórz i oceanów.

 

1992
Rosja umieściła na orbicie pierwszego satelitę serii Resurs 02. Satelita wyposażony był w cztery sensory.

 

1992-94
Warszawska spółka Neokart uruchomiła biuro zajmujące się przetwarzaniem obrazów satelitarnych z satelitów SPOT, Landsat i Kosmos (KVR-1000). W 1994 r. Wydała pierwszy komercyjny satelitarny produkt –mapę Tatr.

 

1993
W Instytucie Geodezji i Kartografii w Warszawie opracowano pierwszą w Polsce cyfrową mapę obrazową na podstawie zdjęć satelitarnych. Mapa (Warszawy) powstała z kompilacji zdjęć panchromatycznych zarejestrowanych przez rosyjskiego satelitę Kosmos (KVR-1000) i kolorowych z satelitów serii Spot.

część 3 z 8
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS