wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

1981-2005

- «« « część 2 z 8 » »»


1980
Helava Associates otrzymuje z firmy General Dynamics kontrakt na dostawą dla armii amerykańskiej kilkuset autografów analitycznych.

 

1985
Powstała firma Vexcel (USA), producent oprogramowania fotogrametrycznego, kamer cyfrowych i skanerów.

 

1986
fotogrametria ZSRR umieścił na orbicie stację orbitalną Mir wyposażoną w liczne instrumenty rejestrujące obraz Ziemi, m.in. w kamery KATE 140 (rozdzielczość 50 m) i 256-kanałowy spektrometr Spektr 256

 

1986
W Centrum Informatycznym Geodezji i Kartografii w Warszawie wdrożono system Aeronet IBM (metoda niezależnych wiązek i modeli).

 

1986
General Dynamics przejmuje firmę Helava Associates.

 

1986
fotogrametria Francuska Agencja Kosmiczna (Centre National d’Etudes Spatiales -CNES) umieściła na orbicie satelitę teledetekcyjnego SPOT 1. Zdolność rozdzielcza zdjęć 10 m (panchromatyczne) i 20 m (multispektralne), dwa skanery HRV, możliwość stereoskopowego wykorzystania obrazów rejestrowanych z sąsiednich orbit; waga 1900 kg, orbita ok. 820 km, czas rewizyty 26 dni.

 

1987
ZSRR wystrzelił w kosmos pierwszego satelitę serii Resurs F2, wyposażonego w kamerę MK 4 rejestrującą zdjęcia powierzchni Ziemi z rozdzielczością 6-11 m w sześciu kanałach spektralnych z wysokości 260 km. Ostatni start satelity tej serii odbył się w 1995 r.

 

1987
fotogrametria Start japońskiego satelity teledetekcyjnego MOS 1A (Momo). Waga 740 kg, orbita ok. 900 km, rozdzielczość skanera MESSR – 50 m.

 

1987
ZSRR umieścił na orbicie stację/satelitę Almaz T wyposażonego w wysokorozdzielczy radar bocznego wybierania (SAR) umożliwiający obrazowanie z rozdzielczością 15 m.

 

1988
ZSRR umieścił na orbicie pierwszego satelitę ulepszonej generacji Resurs F1.

 

1988
Firma Wild Leitz Holding AG przejmuje Kern Aarau AG.

 

1988
Wdrożenie systemu Aeromap w Centrum Informatycznym Geodezji i Kartografii w Warszawie.

 

1988
D.J. Gugan i Ian James Dowman podają 4 cechy fotogrametrii cyfrowej: skanowanie modelu 3d w czasie rzeczywistym, oglądanie obrazu stereo, możliwość obróbki dużych obrazów, podpikselowa dokładność.

 

1988
Start pierwszego hinduskiego satelity teledetekcyjnego IRS 1A (Indian Remote Sensing Satellite). Satelita rejestrował obrazy o rozdzielczości 36,25 m (panchromatyczne) i 72,5 m (multispektralne). Waga 960 kg, orbita ok. 900 km.

 

1989
Australijczyk Steward Nixon założył firmę Earth Resource Mapping (producent m.in. oprogramowania
ERMapper).

część 2 z 8
«« « 1 2 3 4 5 6 7 8 » »»
dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS