wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

W wolnej Polsce

- «« « część 2 z 3 » »»


Triangulacja

W spadku po zaborcach otrzymaliśmy wyjątkowo niespójną sieć podstawowej osnowy geodezyjnej. Składała się ona z 9 układów triangulacyjnych opartych na 4 różnych elipsoidach i ośmiu różnych punktach przyłożenia. Sieci te były budowane według różnych założeń i odmiennych parametrów dokładnościowych, gdyż uwzględniały tylko doraźne potrzeby państw zaborczych. Po odzyskaniu niepodległości stanęło przed nami zadanie doprowadzenia całej tej sytuacji do normy. Sieć należało odbudować (blisko połowa punktów była zniszczona), ujednolicić i dostosować do granic nowego państwa. Zadanie to przypadło Wojskowemu Instytutowi Geograficznemu. Tabela 1 i mapa przedstawiają, z jak różnych systemów składała się podstawowa osnowa kraju tuż przed wybuchem I wojny światowej.

Tab. 1. Podstawowa osnowa kraju w 1914 r. [wg E. Sobczyński „Historia Służby Geograficznej i Topograficznej Wojska Polskiego”, Bellona, 2000]

Pierwsze pomiary związane były głównie z delimitacją granic państwa z: Rzeszą Niemiecką (1919-20), ZSRR (1921) oraz Czechosłowacją (1921-26). Triangulację wykonano także na roponośnym terenie w rejonie Borysławia (dzisiejsza Ukraina).W latach 1923-25 sieć założono na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, a w 1925 r. w Warszawie utworzono specjalne Biuro Triangulacyjne odpowiedzialne za zaprojektowanie i pomiar sieci obejmującej stolicę i jej okolice.

W tym samym roku zdecydowano o założeniu zupełnie nowej triangulacji na obszarze całego kraju. Sieć osnowy państwowej miała składać się z łańcuchów trójkątów tworzących układy wieńcowe z punktami węzłowymi Laplace’a i czterorzędowej sieci wypełniającej. Jednolity układ współrzędnych oparto na elipsoidzie Bessela z punktem przyłożenia w Borowej Górze (φ = 52°28’32,85”; λ = 21°02’12,12”) i azymutem Borowa Góra-Modlin (261°53’15,90”). Rok później w Borowej Górze powstało obserwatorium astronomiczno-geodezyjne, a sama „realizacja” przyłożenia nastąpiła w 1929 r. Jako poziom odniesienia dla całej sieci przyjęto poziom mareografu w Amsterdamie zrealizowany w postaci reperu na jednym z budynków w Toruniu.

Fragment przedwojennej sieci triangulacyjnej

W pomiarach główny ciężar robót (obserwacje kątowe, pomiar azymutów, budowa sygnałów) wzięły na siebie zespoły geodetów z Wojskowego Instytutu Geograficznego. W pracach uczestniczyły również zespoły geodezyjne z Biura Pomiarowego Ministerstwa Robót Publicznych, a po jego likwidacji z Ministerstwa Komunikacji – obydwu instytucji zajmujących się w międzywojennej Polsce sprawami cywilnej geodezji. Pomiary trwały od 1927 r. aż do wybuchu II wojny światowej. W tym czasie siecią podstawową zdołano pokryć ponad połowę obszaru kraju.

Z kolei prace nad podstawową siecią wysokościową należały do zadań służby cywilnej. W kampanii rozpoczętej w 1926 r. założono i pomierzono sieć I rzędu dla całego kraju. Prace prowadziło najpierw Ministerstwo Robót Publicznych, a po jego likwidacji (1932) – Biuro Pomiarowe w Ministerstwie Komunikacji. Ich zwieńczeniem było opublikowanie w 1939 r. katalogu punktów państwowej sieci niwelacyjnej.

część 2 z 3
«« « 1 2 3 » »»dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze menu_text_pl

Akademia INSPIRE w Norwegii
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS