|2009-07-03|
GNSS, Geodezja, GIS, Mapy, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster
Powszechny Spis Rolny w Polsce i Spis Powszechny w Stanach – papier odchodzi do lamusa
1 lipca Sejm uchwalił ustawę regulującą zakres, formę i tryb przeprowadzenia Powszechnego Spisu Rolnego w 2010 roku. W spisie nie przewiduje się użycia formularzy papierowych. Podobnie jak w jednym z większych przedsięwzięć tego typu na świecie – Spisie Powszechnym w USA.
Spis rolny przeprowadzony zostanie przez GUS we wrześniu i październiku 2010 roku. Obejmie on ok. 1,8 mln gospodarstw rolnych, w tym ok. 1,7 mln o powierzchni co najmniej 1 ha użytków rolnych. W kampanii po raz pierwszy zostaną wykorzystane informacje pochodzące ze źródeł pozastatystycznych (m.in. dane z rejestrów: ARiMR, KRUS, PESEL, CEPiK). W dotychczasowych spisach rolnych dane od rolników były zapisywane na formularzu bezpośrednio przez rachmistrzów. W najbliższym spisie przewiduje się jedynie zapisy elektroniczne. Dane zostaną zebrane poprzez: samospis internetowy, wywiady telefoniczne lub bezpośredni wywiad rachmistrza z użytkownikiem gospodarstwa rolnego. Ustawa trafi wkrótce do Senatu.
Z kolei za oceanem trwają przygotowania do Narodowego Spisu Powszechnego w USA. Organizatorzy tego przyszłorocznego spisu postanowili zautomatyzować procedurę zbierania danych. Około 140 tys. ankieterów zaopatrzonych zostanie w odbiorniki GPS. Dzięki temu z łatwością odnajdą oni wskazane miejsca, w których mają przeprowadzić ankiety. Urządzenia wyposażone zostaną w elektroniczne notatniki z gotowymi formularzami wywiadów. Na podstawie zapisanej lokalizacji (miejsca przeprowadzenia wywiadu) adres zostanie automatycznie przypisany do ankiety. Wszystkie informacje będą zgrywane do jednej bazy. Analizy przestrzenne i mapy tematyczne na podstawie danych ze spisu mają powstać wkrótce po ich zebraniu.
Źródło: GUS, GPS Daily
|