wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-09-25| GNSS, Teledetekcja, Sprzęt, Firma, Ludzie

Techmex podpisał umowę z DigitalGlobe


15 września bielska spółka Techmex podpisała umowę z amerykańską DigitalGlobe Inc., w ramach której będzie oferowała zdjęcia satelitarne o rozdzielczości 50 cm, najpierw z obszaru Polski, a następnie całego świata.

Zdjęcia zarejestrowane przez satelity WorldView i QuickBird po dwóch dniach od zrobienia będą dostępne na stronie internetowej geoserwer.pl Techmeksu. Firmy korzystające z obrazów satelitarnych w serwisach lokalizacyjnych lub innych usługach będą mogły ściągać je z geoserwera za ryczałtową opłatą (ok. 30 zł za kilometr kw.). Zdjęcia będą aktualizowane nawet kilka razy w roku.
Dzięki umowie z DigitalGlobe Techmex uzyskał dostęp do rejestracji i dystrybucji zdjęć o rozdzielczości 50 cm (WorldView-1) i 61 cm (QuickBird). Udostępnione tą drogą archiwum DigitalGlobe obejmie obszar o powierzchni 360 mln km kw.
Zasób Techmeksu będzie na początku zawierał zdjęcia z obszaru 686 tys. km kw., z czego 380 tys. km kw. to obrazy pochodzące z satelity Ikonos (GeoEye). Cała baza pokrywa powierzchnię naszego kraju w 75%.
Według prezesa Techmeksu Jacka Studenckiego (fot.), dostępność zdjęć satelitarnych w tak dużej skali spowoduje, że staną się one produktem masowym. Zwiększenie liczby satelitów i operatorów będzie skutkowało tym, że ortofotomapę całej Polski pozyskamy w ciągu kilku miesięcy, a nie jak dotychczas – kilku lat.

Umowa z DigitalGlobe potwierdza kierunek rozwoju spółki wytyczony kilka lat temu. Kluczowa jest w nim działalność w sektorze geoinformatycznym. W 2006 roku tylko 30% personelu pracowało w obszarze GIS, w bieżącym – już 44%.
W ramach realizowanego obecnie programu o wartości 27 mln zł (60% to fundusze spółki) Techmex inwestuje w nowoczesne technologie. W końcowej fazie jest decyzja o zakupie samolotu i najnowocześniejszej kamery fotogrametrycznej UltraCam-X Prime firmy Vexcel Imaging GmbH (należącej do Microsoftu). Urządzenie dysponuje matrycą o wymiarach 17 130 x 11 310 pikseli, co pozwala na wykonywanie zdjęć o rozdzielczości od 2 do 20 cm. W związku z tym zakupem spółka liczy na zamówienia w projekcie Microsoftu obejmującym opracowanie modeli 3D miast.

W pierwszych dwóch kwartałach tego roku przychody Techmeksu wyniosły 191,4 mln zł, zysk – 22,6 mln zł. Odnosząc się do sprzedaży spółki Karen, co zaważyło na rezultacie finansowym, prezes Techmeksu stwierdził, że była ona skutkiem realizacji strategii firmy. Poza tym spółka zmieniła profil działalności. Prezes nie wykluczył kupna innych podmiotów (lub sprzedaży aktywów). Natomiast nie jest dzisiaj brana pod uwagę możliwość przejęcia spółek KPG i Geomar S.A. [które chce sprzedać firma Sygnity S.A. – red.] – powiedział szef Techmeksu podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Jerzy Przywara


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
techmex ta firma to najwiekszy badziew na rynku, korupcja nieplacenie podwykonwcom to przyslowiowy wierzcholek gory lodowej
odpowiedz zgłoś
słaby news http://www.tvn24.pl/12690,1566727,0,1,abw-sprawdza -sikorskie go,wiadomosc.html
odpowiedz zgłoś
SCOR Dzisiaj na tvn24.pl jest artykuł że prokuratura i ABW już grzebią w SCOR w związku z umowami z MON. Prezio teraz chce na szybko SCOR sprzedać aby jeszcze resztkę kasy wyprowadzić... bo co mu pozostało...?
odpowiedz zgłoś
okularki obserwator napisał | 2008-09-25 18:36:32 | PARKIET pisze : SCOR na sprzedaż Zapomniales o znaku zapytania.
odpowiedz zgłoś
ciekawe PARKIET pisze : SCOR na sprzedaż. Pan Prezes to jest GENIUSZ !! Wziął z MON kasę , teraz sprzeda SCOR za jakieś xx mln a z Digital Globe ma umowę na dostawę zdjęć. Już nie jako SCOR ale jako TECHMEX. Czyli ma pieniądze na planowane inwestycje. Ciekawie się dzieje.. Gdy się jeszcze przeczyta Puls Biznesu to w pełni jest zrozumiała inżynieria finansowa.. GRATULUJĘ pomysłu
odpowiedz zgłoś
Aż się musiał krawatem mocno ścisnąć. Normalnie chyba mu te słowa nie chciały przejść przez gardło ;)
odpowiedz zgłoś
słowa.. słowa Skoro Naczelny Wódz polskiego GISu tak mówi to tak ... mówi.. słowa i rewelacyjny PR, NIC więcej..
odpowiedz zgłoś
no przecież powiedział przecież Wam prezes powiedział w 60% ze swoich a w 40% z Waszych - nie płaci bo Wasze inwestuje!!!
odpowiedz zgłoś
pytanie Szanowny Panie Prezesie! za co Pan zamierza kupić/kupować aktywa o których Pan pisze ?? Nie reguluje Pan swoich zobowiązań tak krótkoterminowych jak i długoterminowych a pisze Pan o taaakich inwestycjach ??
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS