|2008-09-16|
Ludzie, Instytucje
Miliard złotych dla regionów w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy
Wczoraj (15 września) oficjalnie zainaugurowano wdrażanie Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Pierwszy nabór wniosków rusza już na początku października.
Z tej okazji w Teatrze Polskim w Warszawie odbyła się konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego z minister Elżbietą Bieńkowską na czele, a także dyrektor generalny Szwajcarskiej Agencji ds. Rozwoju i Współpracy SDC Martin Dahinden, dyrektor Działu Strategii Globalnych i Spójności w Sekretariacie Stanu ds. Gospodarczych Konfederacji Szwajcarskiej SECO Hugo Bruggmann oraz dyrektor Biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, radca ds. współpracy i rozwoju gospodarczego w Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie Heinz Kaufmann.
Nasz kraj otrzymał możliwość skorzystania ze szwajcarskiego programu pomocowego jako jeden z 10 członków, którzy przystąpili do niej w 1 maja 2004 r. – Polska jest największym beneficjentem szwajcarskich dotacji. W ramach całkowitej alokacji w wysokości 1 mld franków szwajcarskich, otrzymała prawie połowę, tj. 489,02 mln franków szwajcarskich, czyli ok. 1 mld zł – zaznaczyła minister rozwoju regionalnego Elżbieta Bieńkowska. – Czas na wydatkowanie tych środków mamy do 14 czerwca 2017 roku. Działania realizowane w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy będą komplementarne w stosunku do pozostałych programów finansowanych z funduszy strukturalnych oraz mechanizmów norweskich – dodała.
Od 1 października do 23 grudnia 2008 r. można będzie składać wnioski w ramach działania „Inicjatywy na rzecz rozwoju regionalnego regionów peryferyjnych i słabo rozwiniętych”. Dofinansowanie uzyskają kompleksowe programy rozwoju dla podregionów, subregionów obejmujące rozwój społeczny, gospodarczy na danym terenie. – Poziom wsparcia może wynieść nawet do 10 mln franków – wyjaśnił Janusz Mikuła, wiceminister rozwoju regionalnego. Dodał również, że przy realizacji Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy będziemy korzystać z wiedzy Szwajcarów związanej z wdrażaniem tego typu środków. – Ostateczny kształt programu i kryteriów oceny projektów powstał w wyniku zderzenia doświadczeń polskich i szwajcarskich – zaznaczył J. Mikuła.
Program Współpracy jest kontynuacją wcześniejszych programów finansowanych z pomocy szwajcarskiej, które realizowano na początku lat 90. Konfederacja Szwajcarii była bowiem pierwszym z państw, które zaoferowały pomoc Polsce w okresie transformacji ustrojowej.
Program zakłada, iż co najmniej 40% środków zostanie rozdysponowanych w czterech województwach ściany południowo-wschodniej: lubelskim, małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim.
Źródło: MRR
|