Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2025-01-13| JST, Planowanie przestrzenne

Pieniądze z EU na planowanie: jeden warunek spełniony, na realizację drugiego coraz mniej czasu

Aby do Polski popłynęły środki z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) na wdrożenie reformy planowania przestrzennego, konieczne jest spełnienie kilku warunków. Jednym z nich było rozpoczęcie przez minimum 50% gmin prac nad opracowaniem planu ogólnego do końca 2024 r.


Pieniądze z EU na planowanie: jeden warunek spełniony, na realizację drugiego coraz mniej czasu <br />
Gminy, które zgłosiły zbiór POG do EZiUDP, stan na 8 stycznia 2025 r. (źródło: Geo-System)
Gminy, które zgłosiły zbiór POG do EZiUDP, stan na 8 stycznia 2025 r. (źródło: Geo-System)

Przypomnijmy, że w ramach inwestycji A1.3.1 finansowanej ze środków KPO gminy mogą ubiegać się o wsparcie na opracowanie (zgodnie ze znowelizowaną ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym) planów ogólnych, gminnych programów rewitalizacji i miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Nabór trwa do 30 czerwca 2026 r., a łączna kwota środków przeznaczonych na dofinansowanie to ponad 871 mln zł.

Aby jednak te środki ostatecznie trafiły do Polski, niezbędne jest osiągnięcie kilku wskaźników w wyznaczonych przez Komisję Europejską terminach. Jeden z wymogów – rozpoczęcie prac nad opracowaniem planu ogólnego (zgłoszenie do ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych) przez minimum 50% gmin – udało się wypełnić z wyprzedzeniem, tygodnie przed wyznaczonym przez KE terminem 31 grudnia 2024 r. Już bowiem 4 grudnia 2024 r. firma Geo-System, omawiając wyniki 17. edycji badania zbiorów i usług danych przestrzennych, podała, że zbiór dla planu ogólnego zgłosiło 64% gmin. Do 8 stycznia br. (18. edycja badania) wskaźnik ten wzrósł do 70%.

Teraz przed samorządami dużo trudniejsze wyzwanie. Otóż do 30 czerwca 2026 r. 80% gmin musi opracować i przyjąć plan ogólny. Jeśli to się nie uda, setki milionów złotych z Unii Europejskiej mogą przepaść.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Bolesławiec w 3D
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama