Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-27| Geodezja, Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

Komisja sejmowa przeciw dalszemu wydłużaniu terminu na dostosowanie mapy zasadniczej

Na dzisiejszym (27 listopada) posiedzeniu sejmowa Komisja Infrastruktury negatywnie zaopiniowała poprawkę do Prawa geodezyjnego i kartograficznego polegającą na wydłużeniu do 31 grudnia 2029 r. terminu na dostosowanie mapy zasadniczej.


Komisja sejmowa przeciw dalszemu wydłużaniu terminu na dostosowanie mapy zasadniczej <br />
Fot. Sejm RP
Fot. Sejm RP

Przypomnijmy, że procedowany w Sejmie projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw przewiduje obecnie dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.

Do tego projektu w trakcie drugiego czytania (22 listopada) zgłoszono jedną poprawkę – przedłożył ją w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Puda. Zaproponował on wydłużenie terminu na dostosowanie mapy zasadniczej z 31 grudnia 2027 r. na 31 grudnia 2029 r. Zmianę tę argumentował opóźnieniami w obecnej unijnej perspektywie, z której dofinansowywane mają być prace w powiatach, a także prośbami samorządów zgłaszanymi do przedstawicieli PiS.

Poprawka ta została rozpatrzona podczas dzisiejszego (27 listopada) posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury. Jak się jednak okazało, nie zyskała przychylności ani członków komisji (20 spośród 32 zagłosowało przeciw), ani rządu. Obecny na posiedzeniu sekretarz stanu w MRiT Michał Jaros powiedział, że jego zdaniem przedłużenie terminu o kolejne dwa lata niewiele przyniesie, może natomiast zadziałać na samorządy demobilizująco.

Jeszcze dziś w Sejmie w godzinach wieczornych (21.00–22.30) ma się odbyć III czytanie projektu oraz głosowanie nad nim i nad negatywnie zaopiniowaną przez Komisję poprawką.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS