Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-11-25| Geodezja, Prawo, JST, Planowanie przestrzenne

[aktualizacja] Propozycja PiS: jeszcze więcej czasu na dostosowanie mapy zasadniczej

W miniony piątek (22 listopada) w Sejmie odbyło się drugie czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw, w trakcie którego zgłoszona została jedna poprawka.


[aktualizacja] Propozycja PiS: jeszcze więcej czasu na dostosowanie mapy zasadniczej <br />
Fot. Sejm RP
Fot. Sejm RP

Przypomnijmy, że projekt ten przewiduje tylko dwie zmiany:
• w Pgik – wydłużenie z 31 grudnia 2024 r. do 31 grudnia 2027 r. możliwości prowadzenia przez starostów mapy zasadniczej w postaci wektorowej lub w postaci rastrowej uzupełnianej systematycznie danymi wektorowymi, na zasadach stosowanych przed dniem 1 stycznia 2014 r.;
• w ustawie o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw – przesunięcie z 1 stycznia 2025 r. na 1 stycznia 2026 r. terminu rozszerzenia zakresu danych dla planów miejscowych.
Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Pierwsze czytanie projektu odbyło się na sejmowej Komisja Infrastruktury (pisaliśmy o tym TUTAJ). Podczas posiedzenia 19 listopada komisja pozytywnie zaopiniowała projekt i wniosła o uchwalenie go przez Sejm bez poprawek.

W trakcie drugiego czytania (22 listopada) pojawiła się jednak jedna poprawka – przedłożył ją w imieniu Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Grzegorz Puda. Zaproponował on wydłużenie terminu na dostosowanie mapy zasadniczej z 31 grudnia 2027 r. na 31 grudnia 2029 r. Zmianę tę argumentował opóźnieniami w obecnej unijnej perspektywie, z której dofinansowywane mają być prace w powiatach, a także prośbami samorządów zgłaszanymi do przedstawicieli PiS.
Pozostali parlamentarzyści zabierający głos w imieniu swoich klubów nie mieli uwag do projektu i zapowiedzieli jego poparcie.

W związku z tym, że w czasie drugiego czytania zgłoszono poprawkę, marszałek Sejmu skierował projekt ponownie do Komisji Infrastruktury w celu przedstawienia sprawozdania.

AKTUALIZACJA z 26 listopada 2024 r.
Rozpatrzenie poprawki zgłoszonej w czasie drugiego czytania odbędzie się podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury 27 listopada br.

DC


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS