|2024-09-12|
Geodezja, Prawo, Instytucje
Rzeczoznawcy majątkowi postulują rozszerzenie zakresu informacyjnego RCN
Polska Federacja Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych wystosowała w lipcu i sierpniu pisma do Głównego Geodety Kraju oraz ministra rozwoju i technologii dotyczące zakresu informacji przechowywanych w ewidencji gruntów i budynków.
W pierwszej kolejności, 17 lipca br., PFSRM zwróciła się do GGK. Federacja zawnioskowała o dodanie do § 40 rozporządzenia ws. EGiB, który reguluje zakres informacji zawartych w rejestrze cen nieruchomości (RCN),zapisów gwarantujących rzeczoznawcom dostęp do pełnych danych ewidencyjnych dla działki, budynku i lokalu, ze szczególnym wskazaniem numeru księgi wieczystej.
W odpowiedzi z 6 sierpnia br. ZGGK dr inż. Anna Bober negatywnie odniosła się do propozycji PFSRM, zwracając uwagę na rozdzielne prowadzenie baz EGiB i RCN, ich różny zakres informacyjny oraz sposób pozyskiwania danych. Dodatkowo wskazała na potencjalne koszty kolejnego dostosowania baz danych do ewentualnych zmian. Na koniec zauważyła, że obecne zapisy art. 20 ust. 2 pkt 1 Pgik pozwalają rzeczoznawcom na dostęp do danych EGiB pod warunkiem wskazania interesu prawnego.
Na tych wyjaśnieniach sprawa się jednak nie skończyła. 27 sierpnia br. Federacja wystąpiła do ministra rozwoju i technologii Krzysztofa Paszyka z analogicznym co do GGK wnioskiem, przytaczając te same argumenty oraz, dodatkowo, odnosząc się do otrzymanej odpowiedzi ZGGK.
Będziemy dalej śledzili tę sprawę i o nowych faktach poinformujemy naszych Czytelników.
Poniżej publikujemy trzy omawiane w artykule pisma.
Redakcja Geoforum.pl
|