Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2024-09-10| Software, Planowanie przestrzenne

Nowa wersja ministerialnego walidatora i przeglądarki danych planistycznych

Na stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii udostępniono nową wersję przeglądarki danych planistycznych służącej do wyświetlania i sprawdzania poprawności danych aktów planowania przestrzennego. Firma Geo-System na swoim blogu odniosła się do wprowadzonych zmian.


Nowa wersja ministerialnego walidatora i przeglądarki danych planistycznych

Wśród zmian znalazły się, zgłaszane przez firmę na początku lipca, poprawki w sposobie działania walidatora w zakresie kontroli formy zapisu geometrii (app:zasiegPrzestrzenny) oraz atrybutów opcjonalnych (np. app:legenda). Dzięki nim możliwe stało się zachowanie wstecznej kompatybilności z danymi opracowanymi przed wprowadzeniem schematu 2.0. Wcześniejsza wersja „nowego” walidatora komunikowała bowiem niepoprawność danych APP dla MPZP/SUiKZP opracowanych przed listopadem 2023 roku, choć przechodziły one walidację w dostępnym wówczas „starym” walidatorze (obsługującym jedynie schemat 1.0).

Jak zauważa Geo-System, ministerialny walidator oprócz kontroli dotyczącej zgodności ze schematem XSD przeprowadza dodatkowe sprawdzenia, które nie wynikają wprost z obowiązujących zapisów ustawy czy rozporządzenia. Spośród nich można wymienić np. sposób zapisu atrybutu z nazwą aktu dla zbioru POG. Walidator wymaga, aby element app:tytul miał postać „Plan ogólny gminy...” i sprawdza nawet wielkość liter –zatem plik z zapisem „Plan Ogólny Gminy...” zostanie zwalidowany negatywnie. Takie konkretne wymagania znajdują się obecnie jedynie w dokumencie Specyfikacja danych Planowanie przestrzenne 2.0, który cały czas ma jedynie status projektu.

Geo-System zachęca do kontaktu z Departamentem Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii i zgłaszania uwag co do funkcjonowania narzędzia.

Źródło: Geo-System


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama