Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.

2024-08-27 | Mapy

Automatyczna produkcja map on-line dzięki MapCreating

Wydawnictwa Polkart oraz Kartpol zaprezentowały serwis MapCreating – portal on-line do automatycznego generowania map na żądanie. Usługa pozwala na udostępnianie map klasycznych, w postaci plików o wysokiej jakości technicznej i merytorycznej, głęboko spersonalizowanych.


Ilustracja: Automatyczna produkcja map on-line dzięki MapCreating
Ilustracja: Automatyczna produkcja map on-line dzięki MapCreating

Użytkownik może wybrać dowolny obszar na świecie, ograniczyć elementy treści do potrzebnych (15 tematów, 3 gęstości + opcje zaawansowane) lub tylko podkładowych, a także dopasować manierę graficzną, nasycenie barw i wielkość znaków do swoich potrzeb.

Sercem usługi mapowej jest działający w tle program kartograficzny przeprowadzający generalizację i redakcję na najwyższym poziomie. Rezultatem działania kreatora jest w pełni profesjonalne opracowanie. Mapa w wysokiej rozdzielczości, do 600 dpi, zadowoli nawet najbardziej wymagających. Maksymalny rozmiar to 2,54 m x 2 m, a dostępny przedział skalowy – 1:3500–1:250 000 000.
Gotową mapę można zapisać w formacie: JPG, TIFF, PDF rastrowy, PDF wektorowy zamknięty, oraz modelu barw CMYK albo RGB.

Mapy robocze są darmowe, natomiast mapy finalne – płatne w zależności m.in. od zakresu wybranej licencji.

Jako źródłową bazę danych przyjęto OpenStreetMap, dodatkowo wykorzystano dane Copernicus i NASA. Struktura serwisu daje jednak możliwość implementacji urzędowych narodowych, wojewódzkich i tematycznych baz danych przestrzennych; już wkrótce będzie można generować mapy np. z wykorzystaniem BDOT10k.

Projekt badawczo-rozwojowy „Nowatorska linia technologiczna do automatycznego generowania map online” został zrealizowany w latach 2020–2023 przez Wydawnictwo Kartograficzne Polkart wspólnie z Wydawnictwem Kartpol i otrzymał dofinansowanie z Unii Europejskiej przy udziale województwa lubelskiego.

Michał Siwicki, Wydawnictwo Kartograficzne Polkart


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:



wiadomości

Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
play thumbnail
czy wiesz, że...

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama