Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-05-21| GIS, Mapy

Przepływy wody w rzekach w portalu IMGW

W części mapowej serwisu hydro.imgw.pl udostępniono nowe narzędzie – wizualizację aktualnych i prognozowanych przepływów wody w rzekach na tle przepływów charakterystycznych oraz normy hydrologicznej.


Przepływy wody w rzekach w portalu IMGW

Dane prezentowane są w postaci liniowej za pomocą skali barw. Dynamiczna oś czasu z krokiem godzinnym pozwala wyświetlać przepływy, które wystąpiły, oraz te, które są prognozowane na trzy doby do przodu. Przedstawiane na mapie strefy odnoszą się do przepływów charakterystycznych, dla których zastosowano pięciostopniową klasyfikację. Wartości poniżej NNQ (najniższy z notowanych) i powyżej WWQ (najwyższy z notowanych) są oznaczone jako strefy ekstremalne. Przepływy na tle normy hydrologicznej odniesione są do miesięcznych norm, które wyznaczono za pomocą metod statystycznych dla danych z wielolecia referencyjnego 1991–2020.

– Natężenie przepływu, prezentowane na mapach, jest niezwykle istotne w hydrologii, gdyż wskazuje ilość wody, która przepływa przez dany przekrój poprzeczny rzeki w jednostce czasu – wyjaśnia dr Paweł Przygrodzki, dyrektor Centrum Hydrologicznej Osłony Kraju IMGW-PIB. – Stanowi zatem ważny element oceny zasobów wodnych, zwłaszcza w zakresie rozpatrywania suszy hydrologicznej lub wezbrań. Od teraz dane są możliwe do śledzenia w skali całej Polski. Jestem przekonany, że informacje te okażą się przydatne dla wielu odbiorców – dodaje.

Źródło: IMGW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS