Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2024-04-12| Mapy, Prawo

Resort klimatu o sądowej kontroli planów urządzenia lasu

„Ministerstwo Klimatu i Środowiska w pełni podziela stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich oraz podjęło kroki legislacyjne celem przyznania organizacjom ochrony środowiska środków umożliwiających poddanie kontroli sądowo-administracyjnej planów urządzenia lasu” – napisała minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska do rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka.


Resort klimatu o sądowej kontroli planów urządzenia lasu <br />
Fot. wloclawek.torun.lasy.gov.pl
Fot. wloclawek.torun.lasy.gov.pl

Przypomnijmy, że w marcu br. RPO wystosował do MKiŚ pismo, w którym zauważył, że obecnie nikt nie może zaskarżyć planów urządzenia lasu, w których Lasy Państwowe określają m.in. wycinkę drzew, co narusza prawo Unii Europejskiej.

W odpowiedzi ministerstwo wskazało, że 3 sierpnia 2023 r. Rzeczpospolita Polska poinformowała Komisję Europejską o planowanych zmianach w aktualnie obowiązujących przepisach prawnych, które zapewnią organizacjom ochrony środowiska możliwość zwrócenia się do sądu z żądaniem skutecznego zbadania legalności planów urządzenia lasu. Przedstawiony został harmonogram, zgodnie z którym w I kwartale br. rozpocznie się rządowy proces legislacyjny projektu nowelizacji ustawy o lasach, natomiast w III kwartale br. planowane jest ogłoszenie ustawy w Dzienniku Ustaw.

Dalej minister Hennig-Kloska wyjaśniła, że w przygotowywanym projekcie ustawy (wykonującym wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE) nie tylko przewiduje się możliwość zaskarżenia przez organizacje ekologicznego i inne podmioty posiadające interes prawny rozstrzygnięcia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie zatwierdzenia planu urządzenia lasu. Uwzględniono bowiem również możliwość zgłaszania przez te organizacje uwag i stanowisk na wcześniejszym etapie postępowania.

Źródło: RPO


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS